1 sierpnia to Światowy Dzień Raka Płuca – nowotworu o największej zachorowalności i umieralności w Polsce, będącym najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn i drugim pod względem występowania (po raku piersi) u kobiet.
W ciągu ostatnich 10 lat dokonał się ogromny postęp zarówno w diagnostyce jak i leczeniu raka płuca, co przekłada się na coraz lepsze rokowania pacjentów. Kluczową rolę odgrywa wczesna diagnostyka i dostęp właściwych metod leczenia, a także profilaktyka, o której tak często Państwu przypominamy. Profilaktyka pierwotna, a więc unikanie palenia tytoniu i rzucenie nałogu w każdym możliwym momencie, jak również wtórna, jak badania przesiewowe wśród grup ryzyka (palacze, osoby z historią nowotworów płuca w rodzinie) oraz zachowanie czujności w przypadku niepokojących objawów, takich jak długo utrzymujący się kaszel, nawracające infekcje górnych oraz dolnych dróg oddechowych, krwioplucie, duszności, chrypka, bóle kostne (np. barku, kręgosłupa – zwłaszcza lędźwiowego), podwyższona temperatura, osłabienie czy utrata masy ciała. W każdym z wymienionych przypadków należy skontaktować się z lekarzem.
Osoby zmagające się z nałogiem nikotynowym zachęcamy do skorzystania ze wsparcia Poradni Pomocy Palącym w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym, która oferuje bezpłatne poradnictwo specjalistyczne dla osób, które chcą rzucić palenie. Wizyta w Poradni nie wymaga skierowania. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 22 211 80 15.
Poradnia Pomocy Palącym współpracuje także na stałe z ogólnopolską Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym, w której można uzyskać dodatkowe informacje i konsultacje dla osób rzucających palenie – 801 108 108.