15 milionów złotych dla NIO na rozwój badań klinicznych

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie (NIO-PIB) otrzymał rekomendację Agencji Badań Medycznych na dofinansowanie w wysokości ponad 15 milionów złotych w konkursie na  tworzenie Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK). Instytut uzyskał przy tym trzecią najwyższą ocenę. Środki trafią do NIO po podpisaniu umowy, na co strony mają 30 dni.

Prezes ABM prof. Wojciech Fendler zatwierdził listę rankingową zawierającą wyniki konkursu na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Do konkursu złożonych zostało 16 wniosków, a 10 z nich uzyskało pozytywną rekomendację. Łączna kwota jaka trafi do ośrodków to 162 675 628,52 zł. Co ważne, dzięki konkursowi każde województwo w Polsce będzie mieć swoje Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

Celem projektu jest utworzenie w NIO wyspecjalizowanego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, które będzie wspierać badaczy i naukowców Instytutu w inicjowaniu i realizacji niekomercyjnych badań klinicznych – wyjaśnia prof. Piotr Rutkowski, który  jest pełnomocnikiem Dyrektor NIO ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych. Planowane w ramach CWBK działania obejmują wdrożenie jednolitych standardów operacyjnych, zatrudnienie większej liczby wykwalifikowanych pracowników oraz systematyczne podnoszenie kompetencji kadr. Co więcej, wykorzystanie potencjału NIO-PIB w tym obszarze pozwoli na zwiększenie liczby badań klinicznych prowadzonych nie tylko w samej jednostce, ale i w skali całego kraju – dzięki temu Centrum zapewni pacjentom łatwiejszy dostęp do nowoczesnych badań klinicznych, w tym badań nad innowacyjnymi technologiami medycznymi, nowymi biomarkerami i rozwiązaniami cyfrowymi. Tworząc CWBK NIO-PIB nie tylko umocni swoją pozycję w czołówce polskich ośrodków badawczych, ale i przyczyni się do rozwoju polskiej onkologii, zapewniając lepsze warunki dla innowacyjnych badań i poprawę dostępności zaawansowanych terapii dla pacjentów –  dodaje Paulina Śliwka, kierująca działem Badań Klinicznych w NIO-PIB w Warszawie.

Poza realnym wpływem na udoskonalenie działań w zakresie badań klinicznych, utworzenie CWBK umożliwi także Instytutowi dołączenie do Polskiej Sieci Badań Klinicznych (PSBK). Członkostwo w Sieci pozwoli zaś na ujednolicenie standardów zarządzania badaniami klinicznymi oraz zwiększenie atrakcyjności polskiego rynku badań klinicznych dla sponsorów, ze szczególnym uwzględnieniem publicznych jednostek badawczych – to ważny krok w kierunku dalszego rozwoju Instytutu, ale i podnoszenia jakości badań klinicznych w Polsce – podsumowuje prof. Rutkowski. 

Warto zaznaczyć, że Polska zajmuje wysokie, 11 miejsce na świecie w zakresie prowadzonych badań klinicznych, w samym tylko NIO obecnie prowadzonych jest ich ponad 500.