Serdecznie zapraszamy Państwa na jubileuszową konferencję z okazji 20-lecia Kliniki Nowotworów Układu Nerwowego NIO-PIB, pt. „Miejsce neurochirurgii w nowoczesnej onkologii”, która odbędzie się w dniach 7 i 8 listopada 2024 roku w Hotelu Golden Tulip Warsaw Centre. Konferencja będzie doskonałą okazją do podsumowania doświadczeń i zaprezentowania najnowszych osiągnięć w nowoczesnej neurochirurgii onkologicznej, którą Zespół naszej Kliniki tworzy i rozwija od dwóch dekad.

Pierwotne nowotwory układu nerwowego stanowią 2% wszystkich procesów nowotworowych rozpoznawanych u człowieka, a jednocześnie nowotwory tej struktury są odpowiedzialne za ponad 10% zgonów z przyczyn onkologicznych. Nowotwory przerzutowe do mózgowia występują niemal dziesięciokrotnie częściej niż nowotwory pierwotne tej struktury, a ich wystąpienie ma bezpośredni wpływ na skrócenie oczekiwanego przeżycia nawet u 95% chorych leczonych z przyczyn onkologicznych. Nowoczesne leczenie onkologiczne wymaga pełnego i stałego zaangażowania neurochirurgicznego w proces terapeutyczny. Dlatego tak ważne jest zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki neuroonkologicznej i neurochirurgicznej. Taki cel przyświecał 20 lat temu twórcom i organizatorom Kliniki Nowotworów Układu Nerwowego w Naszym Instytucie – pierwszego w Polsce ośrodka, którego działalność została w całości poświęcona leczeniu nowotworów układu nerwowego oraz schorzeń współistniejących. Taki cel wyznacza kierunek działań Kliniki również dzisiaj.

Od dwóch dekad KNUN umożliwia pełnoprofilowe leczenie i diagnostykę inwazyjną wszystkich schorzeń nowotworowych i nienowotworowych układu nerwowego i chociaż jest jedną z młodszych Klinik w naszym Instytucie, kwalifikacje i profesjonalizm Zespołu sprawiają, że jest to ośrodek najwyższej klasy. KNUN jest uznanym ośrodkiem referencyjnym dla operacyjnego leczenia guzów przysadki, guzów podstawy czaszki, guzów pierwotnych i przerzutowych mózgowia i kręgosłupa oraz neuromodualcyjnego leczenia bólu i zaburzeń ruchowych, a Zespól Neuropatologiczny Kliniki jest jednym z najbardziej uznanych i doświadczonych w skali kraju.

Klinika Nowotworów Układu Nerwowego Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie PIB w Warszawie powstała przed dwudziestoma laty z inicjatywy Dyrekcji Instytutu Onkologii i przy zaangażowaniu grupy lekarzy i pielęgniarek, w tym prof. Wiesława Bonickiego, dra Jacek Kunickiego, prof. Magdaleny Paciorek, mgr Agnieszki Toczydłowskiej, prof. Pawła Naumana, dra Artura Oziębły, dra Radosława Michalika i dra Pawła Poppe. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci do KNUN 15 listopada 2004 roku.

Obecnie KNUN jest jednym z największych ośrodków neurochirurgicznych w Polsce realizującym ponad 1300 operacji rocznie we wszystkich obszarach neurochirurgii. Wiodącymi obszarami działalności leczniczej Kliniki są: nowotwory układu nerwowego, w tym chirurgia podstawy czaszki, neurochirurgia czynnościowa i chirurgia kręgosłupa Jest to także ośrodek o największej liczbie neuroonkologicznych procedur wykonywanych w ramach karty DILO.

 Współtwórcą, organizatorem i pierwszym Kierownikiem Kliniki był prof. dr hab. Wiesław Bonicki.

Od 2017 roku Kliniką kieruje prof. dr hab. Tomasz Mandat – ekspert w dziedzinie neurochirurgii onkologicznej, stypendysta University of British Columbia, ukończył m.in. cykl kursów EANS (FABNS) oraz WSSFN i ESSFN, a także prestiżowy Surgical Leadership Program w Harvard Medical School. Jest współtwórcą programu neuromodulacyjnego leczenia zaburzeń ruchowych w NIO-PIB, IPiN oraz WIM, a jego dorobek obejmuje ponad 350 publikacji i doniesień zjazdowych.

Zespół Kliniki Nowotworów Układu Nerwowego tworzy aktualnie osiemnaścioro lekarek i lekarzy, neuropsycholog, dwadzieścioro dwoje pielęgniarek i pielęgniarzy, rehabilitant, pięcioro sanitariuszek i sanitariuszy oraz pięć sekretarek medycznych i koderek.

Wśród najważniejszych osiągnięć Zespołu KNUN w działalności klinicznej należy wymienić wprowadzenie do rutynowego zastosowania nowych technik operacyjnych wykorzystujących nowoczesny sprzęt wspomagający. Należą do nich między innymi:

• Wprowadzenie techniki endoskopowej do przeznosowych operacji guzów przysadki i podstawy czaszki. Klinika jest obecnie wiodącym w kraju i w Europie ośrodkiem operującym patologie podstawy czaszki i guzy przysadki.

• Wprowadzenie technik stereotaktycznych z wykorzystaniem systemu ramowego i bezramowego do diagnostyki i leczenia chorych z nowotworami układu nerwowego oraz do leczenia zespołów bólowych i zaburzeń czynnościowych układu nerwowego spowodowało, że Klinika jest ośrodkiem referencyjnym dla tego typu terapii.

• Pionierskie opracowanie standardów przygotowania i wykorzystanie techniki operacji guzów mózgu w okolicach ważnych czynnościowo z wykorzystaniem kraniotomii z śródoperacyjnym wybudzeniem pacjenta i możliwością mapowania z zaoszczędzeniem ważnych obszarów mózgu spowodowały, że KNUN jest ośrodkiem referencyjnym leczenia guzów mózgu okolic szczególnie elokwentnych.

• Badania i wprowadzenie zaawansowanego systemu monitoringu neurofizjologicznego do operacji guzów układu nerwowego, co znacznym stopniu poprawiło bezpieczeństwo operacji oraz zmniejszyło ryzyko powikłań neurologicznych.

• Rozwój i rutynowe stosowanie operacji z wykorzystaniem systemów stabilizacji wewnętrznej oraz obrazowania śródoperacyjnego do operacji kręgosłupa umożliwia wykonanie operacji wszystkich patologii całego kręgosłupa włącznie ze złączem szczytowo-potylicznym oraz kością krzyżową wraz z miednicą ze wszystkich dostępów (360°).

 Równolegle do pracy klinicznej w KNUN realizowano sześć badań wieloośrodkowych i pięć grantów. W przeciągu ostatnich 20-tu lat przeprowadzono sześć przewodów doktorskich, jedno postępowanie habilitacyjne oraz dwa postępowania o nadanie tytułu profesora. Liczba publikacji i monografii przekracza 300 przy sumarycznym IF ponad 400 i liczbie cytowani powyżej 1500.

 Zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania jubileuszu i dyskusji nad przyszłością neurochirurgii onkologicznej w Polsce. Bogaty program konferencji i więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://konferencje.90c.pl/miejsceneurochirurgii/

 

Zdjęcia z Konferencji „Miejsce neurochirurgii w nowoczesnej onkologii”