31 lat temu powstała Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”. Pierwsze spotkanie Klubów odbyło się nigdzie indziej jak na Roentgena 5 w Warszawie, czyli w obecnym Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym.
Federacja, której dziś przewodniczy Pani Krystyna Wechman, to jedno z najbardziej znanych i aktywnych stowarzyszeń pacjenckich. Swoją działalność „Amazonki” skupiają przede wszystkim na wsparciu osób dotkniętych rakiem piersi oraz popularyzacji profilaktyki i edukacji.
„Amazonki” zorganizowały w ciągu tych trzech dekad niezliczone szkolenia, kampanie, projekty, akcje profilaktyczne, napisały wiele poradników, nagrały liczne filmy, zaangażowały setki ekspertów, ale przede wszystkim wsparły tysiące pacjentek w często trudnej drodze do zdrowia.
Dzień przed swoimi 31. urodzinami, 15 lutego, Prezeska i Przedstawicielki Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” spotkały się z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą, która podczas spotkania powiedziała:
“Profilaktyka chorób jest niezwykle ważna, zwłaszcza w przypadku tych onkologicznych. Dlatego musimy zintensyfikować działania, by dotrzeć do jeszcze szerszego grona kobiet”.
W spotkaniu wzięły także udział ekspertki – prof. dr. hab. Anna Latos–Bieleńska — konsultant krajowa w dziedzinie genetyki klinicznej oraz, związana na co dzień z Instytutem, dr n. med. Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, która wyraziła uznanie dla działalności „Amazonek”:
„W ostatnich latach obserwujemy ogromny postęp, opracowywane są nowe, skuteczne terapie, które dołączane do standardowych metod leczenia dają bardzo dobre efekty, szczególnie w przypadkach, kiedy nowotwór został zdiagnozowany we wczesnym stadium. Dzięki współpracy z organizacjami pacjenckimi możemy łatwiej dotrzeć do kobiet, bo same zaangażowane w Federacji Panie są przykładem na to, że raka można skutecznie leczyć“.