29 maja to dla nas data szczególna. Świętujemy bowiem kolejny rok działalności Instytutu, którego uroczyste otwarcie odbyło się właśnie tego dnia 1932 roku.

Instytut jako ośrodek referencyjny współtworzy wytyczne do leczenia onkologicznego, jak i koordynuje wprowadzanie długo oczekiwanej przez lekarzy i pacjentów Narodowej Strategii Onkologicznej. Ideą Marii Skłodowskiej-Curie było połączenie nauki z praktyką zastosowania odkryć naukowych w leczeniu pacjentów. Nie można więc na Instytut patrzeć przez pryzmat wyłącznie największego szpitala. Trzeba widzieć go jako cały proces, który łączy właśnie odkrycia naukowe z praktyką lekarską. Ideę funkcjonowania instytutu najlepiej oddaje zdanie:

„Od stołu laboratoryjnego do łóżka pacjenta.”

Instytut to jednak przede wszystkim ludzie. Dlatego pragniemy podziękować wszystkim pracownikom NIO-PIB za ich codzienne zaangażowanie w realizowanie misji tworzenia nowoczesnej onkologii w Polsce. To także okazja do wyrażenia szacunku dla wszystkich, którzy w ciągu minionych dziesięcioleci tworzyli placówkę. Szczególne wyróżnienie należy się kadrze medycznej, prowadzącej działania naukowe, profilaktyczne, diagnostyczne i lecznicze.
Zachęcamy do ponownego przeżycia z nami wspomnień ubiegłorocznego Jubileuszu 90-lecia uwiecznionych na załączonym filmie.

Jesteśmy przekonani, że kolejne dekady umocnią prestiż Instytutu jako jednej z wiodących instytucji naukowych nie tylko w Polsce ale i w Europie.