24 czerwca, w siedzibie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego przy ul. Wawelskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli Narodowego Instytutu Onkologii z delegacją szwedzkiego rządu, z Minister Zdrowia Acko Ankarberg Johansson na czele. Goście odwiedzili Pracownię Przygotowania Planowania i Leczenia Napromienianiem (niegdyś Zakład Radioterapii II), gdzie w leczeniu dzieci i dorosłych wykorzystywane są m.in. urządzenia szwedzkiej produkcji.

Podczas kilkudziesięciominutowego spotkania, delegacja miała okazję zobaczyć tzw. bunkry, w których na co dzień prowadzone są terapie oraz wysłuchać relacji prof. Lucjana Wyrwicza, kierującego Kliniką Onkologii i Radioterapii przy Wawelskiej, na temat funkcjonowania Pracowni. Szczególną uwagę poświęcono wykorzystaniu rozwiązań szwedzkiej firmy Elekta, które stosujemy w naszych placówkach.

W Pracowni Przygotowania Planowania i Leczenia Napromienianiem posiadamy w sumie trzy akcelatory Elekta, z czego jeden zaprojektowany z myślą o najmłodszych pacjentach. Znajduje się on w otoczeniu kolorowych dekoracji, a dojechać na napromienianie można samochodzikami elektrycznymi – wszystko to ma na celu zmniejszenie stresu związanego z leczeniem. W NIO-PIB korzystamy z najnowszych akceleratorów Elekta Versa HD, dzięki którym możemy zapewnić naszym pacjentom najnowocześniejsze i najbardziej precyzyjne metody leczenia dostępne na rynku.

Delegacje wymieniły się także doświadczeniami w obszarze onkologii i rozwoju medycyny personalizowanej, które są niezwykle istotne zarówno dla strony polskiej, jak i szwedzkiej. Pani Minister była szczególnie zainteresowana Narodową Strategią Onkologiczną, której realizację koordynuje NIO-PIB. Jak podkreśliła, założenia naszej Strategii w wielu aspektach są zbieżne ze szwedzkimi.

W rozmowach z Dyrektor Instytutu, dr n. med Beatą Jagielską i prof. Andrzejem Kaweckim delegaci wyrazili także uznanie dla działań podejmowanych w ramach promocji zawodu onkologa, realizowane w NIO-BIP poprzez aktywność Studenckiego Onko-Forum.

Polskiej delegacji towarzyszyły także dr n. med. Katarzyna Pędziwiatr, Kierownik Pracowni Przygotowania Planowania i Leczenia Napromienianiem, oraz mgr Joanna Sadkowska, Kierownik Zespołu Techników Medycznych.

Zakład Radioterapii przy ul. Wawelskiej istnieje z przerwami od 29 maja 1932 roku, kiedy to miało miejsce uroczyste otwarcie Instytutu Radowego z udziałem Marii Skłodowskiej-Curie, Prezydenta RP Ignacego Mościckiego oraz licznych przedstawicieli świata nauki, polityki i kultury. Obecnie w zakładzie zatrudnionych jest około 50 osób, w tym lekarze, fizycy i elektroradiolodzy. Radioterapia (obok chirurgii) stanowi podstawową metodę leczenia chorych na nowotwory narządów głowy i szyi, układu pokarmowego i innych. Rocznie w pracowni napromienianych jest około 1400 pacjentów.