W 1929 roku, gdy w Stanach Zjednoczonych zaprezentowano pierwszy kolorowy obraz telewizyjny, a świat medycyny świętował przyznanie Sir Frederickowi Gowlandowi Hopkinsowi Nagrody Nobla za wyodrębnienie witaminy A, w Polsce na świat przyszedł człowiek, który miał stać się jednym z filarów polskiej medycyny.
Właśnie dziś, 95. urodziny obchodzi prof. dr hab. Andrzej Kułakowski – nestor polskiej onkologii, współtwórca polskiej chirurgii onkologicznej, wybitny chirurg i utalentowany lider. Niezwykle ceniony nie tylko w środowisku onkologicznym, ale również wśród pacjentek i pacjentów. Człowiek wszechstronny, związany z naszym Instytutem przez całe swoje zawodowe życie. Dla nas – Mistrz.
W 1953 r., tuż po ukończeniu studiów na Akademii Medycznej w Warszawie, dołączył do zespołu prof. Tadeusza Koszarowskiego w nowopowstałej Klinice Chirurgii Onkologicznej. Od roku 1972 kierował Kliniką. W tym samym roku objął stanowisko Dyrektora ds. Klinicznych, a w latach 1991–1998 był Dyrektorem NIO-PIB (wówczas Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie).
Chirurgiczna pasja Profesora Kułakowskiego obejmowała szeroki zakres działalności terapeutycznej, diagnostycznej i organizacyjnej. Specjalizował się m.in. w leczeniu nowotworów piersi z uwzględnieniem operacji odtwórczych po mastektomii i rehabilitacji pooperacyjnej, leczeniu nowotworów głowy i szyi, raka przełyku, operacjach jelita grubego i resekcjach miąższu wątroby. Wprowadził wiele pionierskich metod operacyjnych i standardów opieki pooperacyjnej. Miał znaczący wkład w opracowywanie planów walki z chorobami nowotworowymi i w organizowanie opieki onkologicznej w Polsce.
Profesor Kułakowski jest niezwykle ceniony nie tylko w środowisku onkologicznym, ale również wśród pacjentek i pacjentów. Współtworzył m.in. ruch Amazonek, za co przyznano mu honorową legitymację członkowską nr 1 tego stowarzyszenia.
Założyciel Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i jego Członek Honorowy, Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2020 najwyższym odznaczeniem RP – Orderem Orła Białego.
Panie Profesorze – składamy Panu najserdeczniejsze życzenia urodzinowe, a zarazem łączymy wyrazy szacunku i wdzięczności.
Zespół NIO-PIB