Lubimy wkraczać w nowy tydzień ze wspaniałymi wiadomościami, zwłaszcza jeśli dotyczą one ekspertów Narodowego Instytutu Onkologii.

Z dumą zatem informujemy, że nasze naukowczynie Anna M. Czarnecka i Magdalena Kowalewska – odebrały 8 października w Pałacu Prezydenckim nominacje profesorskie! Zarówno prof. Czarnecka, jak i prof. Kowalewska, od lat, związane są zawodowo z NIO-PIB.

Prof. Czarnecka, specjalistka onkologii klinicznej, na co dzień opiekuje się Pacjentami Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Instytutu. Pełniła także funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Nauki. Jest absolwentką licznych studiów podyplomowych, w tym Uniwersytetu Stanforda w USA w ramach programu TOP 500 Innovators. Kierowała wieloma zespołami badawczymi w obszarze biologii molekularnej. Odbyła liczne staże zagraniczne, m.in. w USA, Włoszech, Austrii czy Japonii. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym stypendium fundacji Goldman Sachs i Fulbrighta. Do głównych zainteresowań badawczych Pani profesor należą zagadnienie lekooporności oraz poszukiwanie nowych klinicznych i molekularnych markerów predykcyjnych i prognostycznych dla czerniaka i mięsaków.

Prof. Kowalewska pracuje w Zakładzie Onkologii Molekularnej i Translacyjnej. Z ramienia Instytutu pełni funkcję kierownika specjalizacji „medycyna” Szkoły Doktorskiej Warsaw-4-PhD, nadzorując rekrutację oraz przebieg kształcenia studentów w interdyscyplinarnych zespołach naukowych. Ponadto sprawuje obowiązki wiceprzewodniczącej towarzystwa naukowego International Society of Oncology and Biomarkers. Była kierownikiem i wykonawcą licznych projektów badawczych w zakresie biologii molekularnej nowotworów żeńskich narządów płciowych, szczególnie płaskonabłonkowego raka sromu. Obecnie jest także członkinią prestiżowego Zespołu projektu Mapping the Evidence for the World Health Organization Classification of Tumours: a Living Evidence Gap Map by Tumour Type, którego celem jest synteza danych, będących podstawą stworzenia szóstej edycji klasyfikacji nowotworów WHO i wdrożenia tzw. “patologii opartej na faktach”. Projekty związane z klasyfikacją nowotworów, stanowią podstawę diagnostyki nowotworów i mają kluczowe znaczenie dla badań nad epidemiologią nowotworów, profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem Pacjentów.

Tytuł profesora nadawany jest przez Prezydenta RP osobom ze stopniem doktora habilitowanego za wybitne osiągnięcia naukowe lub artystyczne.

Prof. Czarnecka została także z dniem 7 października powołana przez Premiera RP w skład Zespołu ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów. Zespół zajmuje się rozpatrywaniem wniosków o nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wyróżniające się rozprawy doktorskie i wysoko ocenione osiągnięcia, które są podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego.

Gratulujemy!