Pracownia Mikroskopii Elektronowej

Kierownictwo

Koordynator Pracowni Mikroskopii Elektronowej

dr n.med. Maria Maksymowicz

Tel. kontaktowy: (22) 546 28 08

E-mail: maria.maksymowicz@nio.gov.pl

Kontakt

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie –Państwowy Instytut Badawczy

ul. W. K. Roentgena 5, 02-781 Warszawa

Budynek Naukowy, II piętro (wejście F)

Tel.: (22) 546 28 36 / (22) 546 23 42

Email: maria.maksymowicz@nio.gov.pl

Godziny pracy: w dni robocze 7.30-15.05

Zespół

Adiunkci

  • dr n. med. Maria Maksymowicz

Diagności laboratoryjni

  • mgr Monika Pękul

Biolodzy

  • Aleksandra Nyc

O pracowni

Zakres działalności

Pracownia Mikroskopii Elektronowej specjalizuje się w  wykonywaniu badań z zakresu ultrastruktury komórek nowotworowych w korelacji z danymi klinicznymi i z oceną immunohistochemiczną, ze szczególnym uwzględnieniem guzów przysadki, nowotworów neuroendokrynnych i innych nowotworów układu dokrewnego, rzadkich nowotworów tkanek miękkich, nowotworów OUN oraz onkocytarnych nowotworów nerek. Diagnostyka obejmuje utrwalenie materiału oraz jego preparatykę, uformowanie bloczków epoksydowych i preparatów do oceny w transmisyjnym mikroskopie elektronowym oraz właściwą ocenę z wydaniem wyniku badania mikroskopii elektronowej.

Pracownia  wyposażona jest w nowoczesny transmisyjny mikroskop elektronowy wraz z systemem komputerowym i kamerą oraz z systemem chłodzenia. Mikroskop elektronowy dodatkowo został rozbudowany o nowoczesny cyfrowy system obrazowania i archiwizacji obrazu. Ponadto Pracownia posiada w pełni wyposażone laboratorium i ciemnię fotograficzną oraz skaner umożliwiający wykorzystanie archiwalnych negatywów poprzez uzyskanie formy cyfrowej elektronogramów.

Pracownia od 1998r. prowadzi badania dotyczące korelacji pomiędzy cechami klinicznymi i patomorfologicznymi nowotworów przysadki, szczególnie skoncentrowane na poszukiwanie nowych czynników prognostycznych i predykcyjnych w nowotworach inwazyjnych, z uwzględnieniem oceny immunohistochemicznej markerów: MIB-1, p53, MGMT, PIT1, FGFR4. Ponadto we współpracy z innymi ośrodkami prowadzimy badania nad molekularnymi podstawami patogenezy gruczolaków przysadki.

Pracownia bierze czynny udział w krajowych i międzynarodowych zjazdach i konferencjach naukowych. W ramach działalności naukowej ściśle współpracuje z Kliniką Nowotworów Układu Nerwowego NIO-PIB Warszawa, z Kliniką Neurochirurgii WIM oraz z klinikami endokrynologii z całego kraju.

W chwili obecnej zespół Pracowni dokonuje oceny mikroskopowo-elektronowej około 90% wszystkich gruczolaków przysadki nadsyłanych z obszaru całej Polski, stanowiąc jeden z głównych ośrodków w kraju prowadzących takie badania.

Inne istotne informacje

Pracownia Mikroskopii Elektronowej posiada bazę danych leczonych operacyjnie gruczolaków przysadki (w formie cyfrowej i księgi preparatów) obejmującą aktualnie ponad 5 tysięcy przypadków guzów przysadki i okolicy siodła tureckiego oraz zarchiwizowane preparaty immunohistochemiczne i mikroskopowo-elektronowe.