Nowy model opieki onkologicznej w Polsce: Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO)
Jednym z fundamentów Krajowej Sieci Onkologicznej jest nowy model organizacji opieki nad pacjentami realizowany w Specjalistycznych Ośrodkach Leczenia Onkologicznego (SOLO). Wprowadzone na mocy ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, SOLO funkcjonują na trzech poziomach referencyjnych – SOLO I, SOLO II i SOLO III. Nowy system ma na celu zapewnienie pacjentom skoordynowanej, kompleksowej i wysokospecjalistycznej opieki na każdym etapie leczenia nowotworowego i bez względu na miejsce zamieszkania,
Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego to placówki medyczne dedykowane diagnostyce i leczeniu nowotworów, które – w zależności od poziomu – oferują różne zakresy świadczeń. Struktura SOLO umożliwia płynne kierowanie pacjentów do ośrodków o odpowiednim stopniu zaawansowania leczenia – wyjaśnia prof. Mariusz Bidziński, Pełnomocnik Dyrektora NIO-PIB ds. wdrożenia KSO.
Jak działa system SOLO?
SOLO I – zapewniają podstawowy poziom opieki onkologicznej, realizując kluczowe świadczenia w jednym zakresie, np.: chirurgiczne leczenie onkologiczne czy chemioterapię lub radioterapię. Ośrodki tego poziomu zajmują się diagnostyką i wdrażaniem pierwszych etapów leczenia nowotworów. Przykładem SOLO I mogą być szpitale powiatowe i miejskie, posiadające oddziały wykonujące procedury onkologiczne.
SOLO II to ośrodki drugiego poziomu referencyjnego. Te z kolei wykonują dwa zakresy świadczeń onkologicznych np.: chirurgię i chemioterapię, chemioterapię i radioterapię czy chirurgię i radioterapię. Zorganizowane wokół wielodyscyplinarnych zespołów terapeutycznych, umożliwiają kompleksową opiekę nad pacjentem. Te ośrodki działają zazwyczaj w większych miastach i dysponują większym zapleczem diagnostycznym oraz bardziej rozbudowanym zespołem specjalistów.
SOLO III posiadają najwyższy poziom referencyjności. Obejmuje on wysokospecjalistyczne ośrodki akademickie i instytuty onkologiczne, w których prowadzone są najbardziej zaawansowane terapie, badania kliniczne oraz stosuje się nowatorskie metody leczenia, takie jak terapie celowane czy immunoterapia. Ośrodki SOLO III pełnią kluczową rolę w opracowywaniu i wdrażaniu innowacyjnych strategii leczenia nowotworów oraz stanowią centra kompetencyjne dla pozostałych poziomów sieci onkologicznej.
Dzięki strukturze SOLO, pacjenci mogą liczyć na sprawnie funkcjonujący system opieki, który gwarantuje szybki dostęp do właściwego leczenia oraz wsparcie koordynatorów opieki onkologicznej na etapie diagnozy i leczenia nowotworów. W Krajowej Sieci Onkologicznej pacjenci otrzymują leczenie dostosowane do stopnia zaawansowania choroby, a my – jako specjaliści – możemy skuteczniej kierować ich terapią w sposób skoordynowany i zoptymalizowany. Każdy pacjent diagnozowany w ramach KSO otrzymuje kompleksową ocenę stanu zdrowia i jest kierowany do odpowiedniego poziomu SOLO, zgodnie z indywidualnymi potrzebami terapeutycznymi. Nowy model organizacji leczenia w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej zapewnia więc pacjentom nie tylko dostęp do nowoczesnych terapii, ale także pozwala na bardziej precyzyjne monitorowanie efektów leczenia na każdym jego etapie, i co ważne, leczenie bliżej miejsca zamieszkania kiedy tylko jest to możliwe– dodaje prof. Bidziński.
Wykaz ośrodków SOLO dostępny jest stronie Narodowego Funduszu Zdrowia