W dniach 25–26 czerwca br. w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym NIO-PIB odbyło się spotkanie warsztatowe w ramach projektu pt.: „Mapping the Evidence for the World Health Organization (WHO) Classification of Tumours: a Living Evidence Gap Map by Tumor Type, WCT EVI MAP”, poświęcone finalizacji istotnych ustaleń dotyczących kryteriów klasyfikacji dowodów naukowych oraz kryteriów niezbędnych do oceny poziomu ich wiarygodności.
Na warsztatach gościliśmy w Instytucie partnerów z zagranicy, w tym dr Dilani Samarawickrema Lokuhetty z IARC (przewodniczącą klasyfikacji nowotworów WHO), dr Fionę Cambell z Newcastle University, dr Karolinę Worf z Deutsches Herzzentrum w Monachium oraz dr Elenę Plans Beriso z Instituto de Salud Carlos III w Madrycie. Kilkunastu członków zespołów realizujących projekt uczestniczyło w spotkaniu w formie zdalnej.
W imieniu Dyrekcji, Gości powitali prof. Iwona Ługowska oraz prof. Michał Mikula.
Czteroletni Projekt WCT EVI MAP, którego liderem jest Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami (IARC, WHO, Lyon), wystartował 1 lipca 2022 roku i jest realizowany przez 7 grup badawczych: z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Polski. Zespół z Warszawy, pod przewodnictwem prof. Magdaleny Chechlińskiej – kierownika Zakładu Biologii Nowotworów, tworzą eksperci NIO-PIB, w tym prof. Magdalena Kowalewska, prof. Joanna Didkowska, dr hab. Grzegorz Rymkiewicz, dr hab. Irmina Michałek, mgr Kateryna Maslova, mgr Łukasz Taraszkiewicz i mgr Agnieszka Janowska.
Projekt WCT EVI MAP poświęcony jest syntezie dostępnych danych służących klasyfikacji nowotworów, i ma na celu opracowanie – w oparciu o nowoczesną metodę Evidence Gap Maps (EGM) – narzędzia, które zapewniać będzie na bieżąco aktualizowaną, powszechnie dostępną syntezę wiarygodnych dowodów oraz identyfikować będzie braki i obszary danych o niskim poziomie wiarygodności. Narzędzie ma stać się podstawą nowoczesnej klasyfikacji nowotworów i wdrożenia „patologii opartej na faktach”, a także promować stosowanie najwyższych standardów w diagnostyce, leczeniu i badaniach naukowych.