Jesień to czas intensywnej pracy dla naszych specjalistów, którzy oprócz swoich codziennych obowiązków w Instytucie aktywnie uczestniczą także w wielu ważnych wydarzeniach branżowych na całym świecie, podczas których nie tylko zdobywają nową wiedzę, ale także dzielą się doświadczeniem i osiągnięciami swoimi i Narodowego Instytutu Onkologii.
Jesienny maraton konferencji, kongresów i innych ważnych dla NIO-PIB aktywności rozpoczął się już na początku września.
W dniach 7-10 września w Mediolanie odbył się 46. Kongres ESPEN poświęcony żywieniu klinicznemu i metabolizmowi. W prestiżowym spotkaniu wzięło udział blisko 4820 uczestników ze 128 krajów, którzy przedstawili aż 1280 streszczeń. W bogatym programie Kongresu znalazły się ponadto wykłady, sympozja, warsztaty praktyczne i dyskusje panelowe.
Swój ślad na Kongresie odcisnął także Narodowy Instytut Onkologii. Wszystko za sprawą dr n. med. Aleksandry Kapały – kierownika Kliniki Diagnostyki Onkologicznej, Kardioonkologii i Działu Żywienia Klinicznego Instytutu, ekspertki w dziedzinie onkologii klinicznej, chorób wewnętrznych oraz żywienia klinicznego.
ESPEN wdraża uznane na całym świecie moduły edukacyjne z zakresu żywienia klinicznego tzw. LLL – Life Long Learning Programme. Zupełnie nowy moduł dedykowany nowotworom przełyku i narządów głowy i szyi, stworzony przez dr n med. A. Kapałę, autorka zaprezentowała w sesji “Nutrition in cancer: Focus on tumor types”.
Warto zaznaczyć, że moduły opracowane przez dr Kapałę, będą dostępne online na stronach kursów LLL (lllnutrition.com), a uczyć się z nich będą specjaliści z całej Europy.
W Rio de Janeiro odbył się 47. Światowy Kongres Szpitali (47. World Hospital Congress), w którym wzięło udział ponad 1200 osób z 65 krajów świata. Instytut reprezentowała delegacja Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów w osobach dr Marioli Borowskiej, dr hab. Pawła Koczkodaja, Ireny Przepiórki i dr Magdaleny Cedzyńskiej. W trakcie wydarzenia nasi eksperci mieli okazję zaprezentować trzy prace w sesji plakatowej:
(1) Comparison of healthcare quality in hospital wards by provinces in the light of healthcare resources in Poland (Porównanie jakości opieki zdrowotnej na oddziałach szpitalnych według województw w świetle zasobów opieki zdrowotnej w Polsce),
(2) The reasons for switching from traditional cigarettes to e-cigarettes in Quitline callers’ declarations (Powody zamiany papierosów tradycyjnych na e-papierosy, opracowane na podstawie deklaracji osób dzwoniących do Quitline),
(3) Hospital care for cancer patients – safety, quality of care, education and respect for patient’s rights (Opieka szpitalna nad chorymi na nowotwory – bezpieczeństwo, jakość opieki, edukacja i poszanowanie praw pacjenta).
oraz prezentację ustną dotyczącą programu na rzecz rzucania palenia pt. “Smoke-free hospital campaign – an attempt to introduce the program in Poland”.
Obecność ekspertów z Narodowego Instytutu Onkologii w Światowym Kongresie Szpitali jest niezwykle ważna. Kongres gromadzi bowiem liderów ochrony zdrowia z całego świata, umożliwiając im wymianę wiedzy i najlepszych oraz najnowocześniejszych praktyk. Pozwala to na lepsze dostosowanie działań Narodowego Instytutu Onkologii do zmieniających się potrzeb pacjentów i wyzwań współczesnej medycyny.
Kongres ESMO, organizowany przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, to coroczne wydarzenie dedykowane lekarzom specjalistom, pielęgniarkom i innym pracownikom ochrony zdrowia z obszaru onkologii, podczas którego prezentowane są najnowsze wyniki badań klinicznych oraz przełomowe doniesienia dotyczące leczenia nowotworów. W dniach 13-17 września kongres odbył się po raz kolejny w Barcelonie.
Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć ekspertów NIO-PIB. Prof. Piotr Rutkowski przedstawił pierwsze wyniki badania “Axitinib plus avelumab in patients with unresectable/metastatic gastrointestinal stromal tumor (GIST) after failure of standard therapy: Single-arm phase II study (AXAGIST)”. Dr Paweł Sobczuk z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków kierowanej przez pana Prof. Rutkowskiego, prowadził jedno ze spotkań w ramach sesji Young Oncologist. Jej celem było wspieranie rozwoju zawodowego i naukowego uczestników, umożliwienie im zdobycia wiedzy na temat najnowszych osiągnięć w onkologii oraz wymiany doświadczeń pod okiem ekspertów. Sesja Young Oncologist jest doskonałą platformą nawiązywania kontaktów zawodowych oraz źródłem inspiracji do dalszej pracy.
Podczas kongresu, dyplom ukończenia prestiżowego programu ESMO Leaders Generation Programme odebrała dr Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi. Doktor Pogoda uczestniczyła w 6 edycji programu jako, jak dotąd, pierwsza Polka. To wielkie wyróżnienie, ponieważ ze względu na wysoki i skomplikowany poziom rekrutacji, zakwalifikować się do tego prestiżowego programu udaje się nielicznym.
“Podczas 2-letniego szkolenia poznałam ESMO od środka, odbyłam intensywne szkolenia z zakresu komunikacji i wzmacniania pozycji lidera. Poznałam wspaniałych lekarzy z największych ośrodków onkologicznych w Europie. ESMO LGP jest wyjątkowym programem, który wspiera rozwój kompetencji zarządzania i rozwój osobisty.” – relacjonowała dr Pogoda.
Ponadto Pani Doktor podczas Kongresu ESMO 2024 prezentowała w sesji plakatowej dotyczącej raka piersi dwa doniesienia oryginalne (jako pierwszy autor):
– „Impact of HER2-low status on clinicopathological characteristics and pathological complete response in luminaland triple-negative early breast cancer”.
– „Evolution of breast cancer biological subtypes between pre-treatment biopsy and residual disease afterneoadjuvant therapy”.
Udział ekspertów Instytutu w Kongresie ESMO podkreśla nie tylko prestiż naszej instytucji , ale także pozwala na podnoszenie standardów leczenia, promowanie polskiej onkologii oraz wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań terapeutycznych. I co niezwykle ważne pozwala na promocję NIO-PIB jako partnera mającego znaczący wkład w rozwój nie tylko polskiej, ale i światowej onkologii.
Udział w tegorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej był niezwykle owocny nie tylko dla Zespołu Narodowego Instytutu Onkologii, ale także dla młodych adeptów nauk medycznych. Warto podkreślić, że w wydarzeniu wzięła udział Paulina Kalman, prezeska Studenckiego Onko-Forum, która z zaangażowaniem reprezentowała środowisko przyszłych onkologów, a także Hubert Borzuta, dla którego wyjazd na konferencję był nagrodą główną zdobytą w ramach majowej edycji tegorocznej konferencji Studenckiego Onko-Forum. Jego obecność na ESMO to przykład, jak wspieranie młodych talentów naukowych na poziomie krajowym może przełożyć się na ich aktywność i rozwój w międzynarodowych strukturach onkologicznych.
Barcelonę odwiedził taże dr hab. n. med. Andrzej Tysarowski z Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów, który uczestniczył w wydarzeniu Molecular Testing Barcelona 2024. To międzynarodowe spotkanie skupiło liderów nauki, przemysłu farmaceutycznego oraz przedstawicieli środowisk akademickich, umożliwiając im wymianę wiedzy na temat nowych odkryć w biologii molekularnej, rozwoju leków oraz terapii celowanych.
Wspomniany dr Paweł Sobczuk uczestniczył również w corocznym spotkaniu członków Towarzystwa CTOS (The Connective Tissue Oncology Society) w San Diego. Podczas konferencji zaprezentował wyniki badań dotyczących leczenia nowotworów tkanek miękkich, wzbudzając zainteresowanie międzynarodowego środowiska onkologicznego. Jego wystąpienie podkreśliło zaangażowanie polskich specjalistów w rozwój nowoczesnych terapii onkologicznych.
Paulina Gołębiowska, Karol Dominiak i Filip Kissin, lekarze z Kliniki Nowotworów Głowy i Szyi NIO-PIB, wzięli udział w 27 Kongresie Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej w Rzymie.
Kongres to jedno z największych wydarzeń naukowych dotyczących chirurgii głowy i szyi w Europie. Specjaliści Instytut przedstawili podczas wydarzenia pracę swojego autorstwa – dotyczącą wirtualnego planowania rekonstrukcji wolnymi płatami kostnymi i oceny ryzyka okołooperacyjnego. Wystąpienia spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem wśród obecnych w Rzymie ekspertów.
W dniach 17-19 października w Warszawie odbył się trzydniowy VI Kongres Onkologii Polskiej organizowany przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne, na czele z prof. Piotrem Rutkowskim. Podczas Kongresu, o którym można przeczytać więcej tutaj (link) przyznano nagrody dla wybitnych polskich badaczy. Tę, za najlepszą prezentowaną podczas Kongresu pracę otrzymała dr n. med. Katarzyna Kozak z Kliniki Tkanek Miękkich Kości i Czerniaków NIO, a dr Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi zajęła pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą pracę plakatową.
“Dziękuję za duże wyróżnienie podczas Kongresu Onkologii Polskiej. Duża radość i podziękowania dla całego Zespołu!” – skomentowała dr Pogoda.
Wyróżnienie za pracę “„Melanoma Mortality Trends in 28 European Countries: A Retrospective Analysis for the Years 1960-2020” odebrał również prof. Paweł Koczkodaj z Zespołem.
Do grona osób najbardziej aktywnych należy z pewnością zaliczyć wspomnianego już prof. Piotra Rutkowskiego, jednego z liderów światowej klasy w badaniach nad nowotworami skóry i tkanek miękkich. Profesor Rutkowski od lat reprezentuje Polskę na najważniejszych kongresach i konferencjach naukowych, takich jak przytoczone ESMO (European Society for Medical Oncology) czy ASCO (American Society of Clinical Oncology), gdzie prezentuje wyniki badań prowadzonych w Instytucie, współtworzy międzynarodowe wytyczne terapeutyczne i aktywnie uczestniczy w debatach na temat przyszłości onkologii.
W ostatnich miesiącach prof. Piotr Rutkowski wziął udział w szeregu prestiżowych wydarzeń naukowych, do których należy zaliczyć III Krajowy Kongres Dermato-Onkologii w Sofii, XXII Międzynarodową Konferencję Naukową Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, Warsaw Skin Cancer Conference czy litewsko-polską konferencję “Innovations and Strategies in Sarcoma, Melanoma and Skin Cancers Treatment 2024”. Profesor Rutkowski o nowotworach skóry mówił także podczas Spotkania Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej w Antwerpii.
Ostatnie miesiące to również bardzo aktywny czas dla prof. Iwony Ługowskiej, która wraz z gronem ekspertów NIO-PIB w tym m.in. z zastępcą Dyrektora ds. Naukowych, prof. Michalem Mikulą i prof. Anną Czarnecką reprezentowała Instytut podczas Dorocznego “Sympozjum Maria Skłodowska-Curie Reserach and Care”. Czynny udział zaznaczył też, m.in., prof. Paweł Koczkodaj wygłaszając wykłady dot. profilaktyki nowotworów oraz działań związanych z profilaktyką i kontrolą tytoniu w Polsce.
Niedługo później Prof. Ługowska i prof. Rutkowski uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu JANE – Joint Action on Networks of Expertise w Brukseli. Program JANE ma na celu ustanowienie w Europie siedmiu nowych onkologicznych sieci eksperckich na rzecz chorych na nowotwory o niekorzystnym rokowaniu, chorych w wieku 15-39, chorych po zakończeniu leczenia onkologicznego, leczenia paliatywnego, a także rozwoju spersonalizowanej profilaktyki pierwotnej i zastosowania technologii „omics” i „hi-tech”. Każdej sieci eksperckiej są dodatkowo przypisane przekrojowe zadania na rzecz integracji między sieciami EU, a państwami członkowskimi m.in. wykorzystania European Reference Network (ERN); integracji infrastruktury informacyjno-technologicznej, w tym wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji; jak również integracji standardowej opieki zdrowotnej z badaniami naukowymi.
Narodowy Instytut Onkologii jest w tym obszarze liderem dwóch pakietów: WP5- nowotwory o niekorzystnym rokowaniu pod przewodnictwem prof. Iwony Ługowskiej i WP7- opieka po zakończeniu leczenia onkologicznego pod przewodnictwem prof. Piotra Rutkowskiego. Nowa jakość onkologicznej opieki zdrowotnej oraz rozwój nauki, ma się stać znakiem rozpoznawczym EU skierowanym na rzecz poprawy zdrowia prawie pół miliona obywateli.
Prof. Marta Mańczuk z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów uczestniczyła w października spotkaniu IARC – Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem / Komitetu Naukowego Światowej Organizacji Zdrowia, w Lyonie które poświęcono aktualizacji zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Towarzyszył jej Prof. Paweł Koczkodaj. Zalecenia Kodeksu, oparte na najnowszych dowodach naukowych, opisują w prosty sposób, jak możemy znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe poprzez styl życia. Kodeks jest jednym z filarów strategii zdrowotnej dotyczącej profilaktyki nowotworowej w ramach Komisji Europejskiej, Europejskiego Planu Walki z Rakiem, a także Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) w Polsce. „To dla mnie ogromny zaszczyt móc współpracować z najlepszymi naukowcami zajmującymi się epidemiologią i profilaktyką nowotworów.” – skomentował prof. Koczkodaj.
Warto podkreślić, że prof. Koczkodaj znalazł się także w gronie laureatów konkursu Miniatura 8 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Zaplanowane przez profesora działania naukowe dotyczące prewencji tytoniowej w ramach projektu, będą realizowane we współpracy z Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie, USA. Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych służących przygotowaniu przyszłych projektów badawczych planowanych do złożenia w konkursach NCN, innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych.
Na XIII Kongresie Towarzystwa Medycyny Rodzinnej we Wrocławiu (18-20.10) w roli prelegentki wystąpiła dr Magdalena Cedzyńska. Wykład zatytułowany “Z sercem do palaczy – profilaktyka chorób odtytoniowych w gabinecie lekarza rodzinnego” zwracał uwagę na kluczową rolę, jaką odgrywają lekarze rodzinni w leczeniu uzależnienia od nikotyny. „Zachęcanie pacjentów do rzucenia palenia oraz prowadzenie działań profilaktycznych to jedne z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie ryzyka wielu groźnych chorób i przedwczesnych zgonów. Lekarze rodzinni, będąc na pierwszej linii kontaktu z pacjentem, mają unikalną szansę, by wspierać pacjentów w ich rozstawaniu się z nałogiem.” – mówi dr Cedzyńska.
Ostatnie tygodnie to czas niezwykle intensywny także dla prof. Lucjana Wyrwicza, który gościł z wykładami w szpitalach w New Delhi, Bangalurze, Hajdarabadzie i Kalkucie. Profesor uczestniczył też w Koreańskim Międzynarodowym Tygodniu Raka Żołądka w Seulu, gdzie prezentował wyniki badań NIO- PIB nad biomarkerami wczesnej odpowiedzi w leczeniu okołooperacyjnym raka żołądka oraz brał udział w seminarium na temat skuteczności prowadzenia takiego leczenia w ośrodku intensywnej terapii. Przyjął również zaproszenie do udziału w XX Krajowym Kongresie Raka Pokarmowego, który odbył się w październiku w Figueira da Foz w Portugalii, a na zaproszenie Towarzystwa Onkologii Klinicznej (CSCO) wygłosił wykład na temat nowoczesnego i przyszłego leczenia raka żołądka oraz wziął udział w dwóch panelach dyskusyjnych w Shenyang w Chinach. W listopadzie profesor opowiadał o tym, jak wygląda opieka nad pacjentami chorującymi na raka żołądka w Narodowym Instytucie Onkologii uczestnikom spotkania „Gastrointesinal networks in immunology”.
21 listopada odbyło się FORUM PACJENTA Z RAKIEM PŁUCA, będące integralną częścią XVIII Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca. W trakcie spotkania zaprezentowano najnowszy dokument kierunkowy wskazujący potrzeby w zakresie opieki nad pacjentami z nowotworami płuca pn. „Misja Rak Płuca 2024 – 2024”, jak również najważniejsze inicjatywy organizacji pacjentów w obszarze raka płuca. W ostatniej, najdłuższej części spotkania – odbyła się dyskusja ekspertów i pacjentów pt. „Ścieżka pacjenta z rakiem płuca” z udziałem prof. Dariusza M. Kowalskiego.
Dr n. med. Magdalena Knetki-Wróblewska z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO, wzięła udział w 65. Dorocznym Spotkaniu Japońskiego Towarzystwa Raka Płuca (JLCS), które odbyło się w Yokohamie. Wydarzenie koncentruje się na współpracy w badaniach i leczeniu raka płuc, a jego program obejmuje sesje naukowe, prezentacje wyników badań i międzynarodowe panele dyskusyjne.
Niezwykle aktywny w środowisku branżowym jest także prof. Sebastian Szmit, specjalista kardioonkologii, na co dzień związany z Kliniką Diagnostyki Onkologicznej, Kardioonkologii i Medycyny Paliatywnej. Wystąpił między innymi w roli prelegenta w London Global Cancer Week w Londynie, gdzie powiadał o rozwoju kardioonkologii w polskiej onkologii, uczestniczył także w szeregu wydarzeń w Polsce.
Podczas Europejskiego Tygodnia Chorób Układu Pokarmowego (UEGW) w Wiedniu Instytut reprezentowali prof. Jarosław Reguła, prof. Michał F. Kamiński i dr Nastazja Pilonis. United European Gastroenterology (UEG) jest organizacją non-profit, która zrzesza europejskie stowarzyszenia zajmujące się zdrowiem układu pokarmowego i jest uznawana za wiodący autorytet w dziedzinie zdrowia układu pokarmowego. Prof. Reguła jest także członkiem Komitetu ds. Badań UEG.
Endoclub Nord to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie endoskopii, organizowane co roku w Hamburgu. Tegoroczna edycja, na której również nie mogło zabraknąć prof. Kamińskiego, dr n. med. Pilonis i dr n. med. Władysława Januszewicza, poświęcona była nowoczesnym technikom i zastosowaniom endoskopii w diagnostyce oraz leczeniu różnych schorzeń, ze szczególnym uwzględnieniem chorób przewodu pokarmowego, takich jak nowotwory czy choroby zapalne jelit. Główne elementy programu wydarzenia, podobnie jak w przypadku Warsaw Live Endoscopy organizowanego w NIO, o którym więcej tutaj — (link), to transmisje na żywo z zabiegów endoskopowych, sesje edukacyjne i wykłady prowadzone przez światowych ekspertów.
Aktywność specjalistów Narodowego Instytutu Onkologii jest niezwykle dynamiczna i różnorodna, co sprawia, że trudno objąć jej skalę w krótkim opisie. Nasi eksperci nieustannie rozwijają wiedzę, dzielą się doświadczeniem i wnoszą istotny wkład w rozwój światowej onkologii. W ciągu zaledwie ostatnich trzech miesięcy reprezentowali oni Instytut na czterech kontynentach – w Azji, Europie oraz obu Amerykach. Ta międzynarodowa obecność świadczy o renomie naszych lekarzy i naukowców oraz kluczowej roli jaką pełnią w globalnym środowisku naukowym.