Inspirujące badanie

Paulina Kalman, studentka VI roku kierunku lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz prezeska Studenckiego Onko-Forum (SOF) działającego przy Narodowym Instytucie Onkologii, zaprezentuje wyniki swoich badań podczas najbliższej edycji prestiżowego kongresu ESMO Breast Cancer 2025 w Monachium. Plakat naukowy podsumowujący badanie dotyczące świadomości profilaktyki raka piersi wśród studentów kierunków medycznych został zakwalifikowany do prezentacji podczas sesji plakatowej jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowotworom piersi w Europie.

Przeprowadzone badanie to efekt współpracy Pauliny, SOF i Sekcji Raka Piersi Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (PTOK). Jest to pierwsza tego rodzaju analiza. Dotychczas nikt nie podjął się zbadania podejścia studentów kierunków medycznych do profilaktyki nowotworowej. – mówi Paulina Kalman. Dzięki zaangażowaniu SOF udało się zaprosić do projektu studentów z różnych uczelni medycznych w Polsce, co pozwoliło na zebranie unikalnych danych – w badaniu uczestniczyło aż 9 uczelni (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, UKSW, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu), a liczba uzyskanych odpowiedzi przekroczyła 1200. Tak szeroka skala badania umożliwiła dokładną analizę poziomu wiedzy przyszłych lekarzy i pracowników ochrony zdrowia w zakresie profilaktyki raka piersi.

Uzyskane wyniki ujawniają istotne luki w edukacji studentów – Okazuje się, że wiedza na temat profilaktyki nowotworowej nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać – wyjaśnia przyszła lekarka. Respondenci wskazywali, że sposób nauczania na studiach medycznych skupia się głównie na teorii, pozostawiając niewiele miejsca na zajęcia praktyczne oraz bezpośredni kontakt z pacjentem. Brakuje m.in. odpowiedniego przygotowania w zakresie palpacyjnego badania piersi i szczegółowej znajomości programów profilaktycznych. W związku z tym konieczne są zmiany w programach nauczania – większy nacisk na praktyczne szkolenie, wprowadzenie zagadnień profilaktyki onkologicznej już od pierwszych lat studiów oraz lepsza edukacja dotycząca skutecznej komunikacji z pacjentem na temat badań przesiewowych.

Kwalifikacja projektu do sesji plakatowej na kongresie ESMO Breast Cancer, wydarzeniu które gromadzi czołowych ekspertów i badaczy z całego świata, czyni sukces badawczy jeszcze bardziej doniosłym. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ praca ma charakter studencki i opiera się na badaniu ankietowym, a mimo to może realnie wpłynąć na sposób kształcenia przyszłych lekarzy. Uzyskane wyniki mogą stać się punktem wyjścia do reformy edukacji onkologicznej w Polsce, a przedstawienie ich na arenie międzynarodowej daje szansę na szeroką dyskusję nad koniecznymi zmianami w perspektywie międzynarodowej. – podkreśla Paulina.

Drzwi do kariery w onkologii

Wybór kariery w medycynie wymaga determinacji, poświęcenia oraz pasji do nauki. To właśnie te cechy sprawiają, że przyszli lekarze i badacze angażuje się w inicjatywy umożliwiające zdobywanie doświadczenia i budowanie sieci kontaktów już na etapie studiów. Jednym z takich przedsięwzięć jest Studenckie Onko-Forum, działające od 2022 roku przy Narodowym Instytucie Onkologii, które zrzesza studentów zainteresowanych onkologią i tworzy dla nich przestrzeń do rozwoju oraz realizacji ambitnych projektów.

Paulina Kalman jest przykładem osoby, która dzięki pasji i zaangażowaniu rozwija karierę naukową już jako studentka. Dużą rolę w jej rozwoju odegrało wsparcie mentorów, których znalazła w Narodowym Instytucie Onkologii – działalność w SOF otworzyła przede mną drzwi do świata nauki i praktyki onkologicznej. To tutaj spotkałam osoby, które pomogły mi ukierunkować moje zainteresowania i wsparły mnie w realizacji pierwszych projektów badawczych– mówi Paulina.

Jedną z kluczowych postaci wspierających jej rozwój jest dr n. med. Katarzyna Pogoda, ekspertka w dziedzinie onkologii klinicznej, specjalistka badań nad rakiem piersi i pierwsza Polka, która ukończyła program ESMO Leaders Generation Programme. To właśnie przy wsparciu merytorycznym dr Pogody przeprowadzono zakwalifikowane na ESMO badanie. Wspieranie młodych, ambitnych studentów jest niezwykle ważne. Medycyna onkologiczna potrzebuje nowych pokoleń lekarzy, którzy będą świetnie przygotowani merytorycznie i świadomi znaczenia profilaktyki nowotworowej – wyjaśnia dr Pogoda.

Prezentacja wyników na tak prestiżowym wydarzeniu pokazuje, że badania prowadzone przez studentów mogą mieć realny wpływ na rozwój medycyny i edukacji onkologicznej – dodaje.

Udział SOF w kongresie ESMO Breast Cancer 2025 to nie tylko wyróżnienie, ale także szansa na wymianę doświadczeń z ekspertami i nawiązanie międzynarodowych kontaktów naukowych, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

To wielki zastrzyk motywacji do dalszego rozwoju oraz potwierdzenie, że pasja i zaangażowanie w badania onkologiczne przynoszą realne efekty. Trzymam kciuki za kolejne sukcesy  – podsumowuje dr Pogoda.