Miło nam poinformować, że dr. hab. n. med. Paweł Wiechno, p.o. Kierownika Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Tytuł profesora nadawany jest przez Prezydenta RP osobom ze stopniem doktora habilitowanego za wybitne osiągnięcia naukowe lub artystyczne.
Profesor Paweł Wiechno ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie w 1993 roku i od początku kariery zawodowej związany jest z Kliniką Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Profesor to specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, chemioterapii nowotworów oraz onkologii klinicznej i uznany ekspertem w zakresie nowotworów układu moczowego. Jego Przedmiotem zainteresowania jest doskonalenie metod leczenia nowotworów dróg moczowych ze szczególnym uwzględnieniem powikłań długoterminowych u młodych pacjentów poddanych leczeniu o założeniu radykalnym.
Profesor Paweł Wiechno uzyskał stopień doktora nauk medycznych w 1998 roku po obronie pracy dotyczącej leczenia pacjentów z nowotworami zarodkowymi jądra I stopnia zaawansowania klinicznego w zależności od czynników ryzyka. Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskał w 2014 roku na podstawie pracy: „Ocena zaburzeń hormonalnych po orchidektomii jednostronnej z powodu nowotworu jądra”. Pięć lat później Rada Naukowa zdecydowała o nadaniu mu tytuł Profesora Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego
Profesor Paweł Wiechno przez 15 lat kierował Oddziałem Zachowawczym Kliniki Nowotworów Układu Moczowego, a od 1 stycznia 2025 roku, objął stanowisko p.o. Kierownika Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Instytutu, zastępując prof. Tomasza Demkowa, który kierował Kliniką od 1998 roku.
Profesor jest także autorem i współautorem kilkudziesięciu prac naukowych oraz rozdziałów w podręcznikach akademickich. Jego współczynnik cytowań wynosi ponad 900 punktów, a sama liczba cytowań to, według Web of Science 3687, a Scopus – 4127.
Serdecznie gratulujemy osiągnięć i życzymy powodzenia w realizacji nowych wyzwań w kolejnej ważnej roli.