Budowanie potencjału w onkologii: Konferencja CCI4EU w Warszawie

W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie trwa konferencja „Bringing Research Insights into Clinical Implementation” (Wdrożenie wyników badań do praktyki klinicznej) realizowana w ramach projektu CCI4EU (Comprehensive Cancer Infrastructures for Europe). Projekt prowadzony jest przez OECI (Organisation of European Cancer Institutes), czyli organizację zrzeszającą Europejskie Instytuty Onkologiczne. Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie jest partnerem tego wydarzenia i członkiem OECI od 2021 roku. To ważne wydarzenie zgromadziło ponad 100 uczestników z krajów Unii Europejskiej oraz państw stowarzyszonych. Podczas dwóch intensywnych dni będziemy dyskutować o tym, w jaki sposób badania naukowe mogą realnie wpływać na praktykę kliniczną w opiece onkologicznej – podkreśla profesor Iwona Ługowska, wiceprezydent zarządu OECI, kierująca w NIO-PIB Oddziałem Badań Wczesnych Faz i Działem Współpracy Międzynarodowej. 

CCI4EU 

CCI4EU to projekt, którego celem jest rozwój i doskonalenie Kompleksowej Infrastruktury Onkologicznej (CCI) w Europie. Ma on na celu wspieranie innowacji badawczych oraz rozwój zdolności cyfrowych w leczeniu raka. Przez trzy lata trwania projektu CCI4EU opracuje tzw. Model Dojrzałości z wskaźnikami jakości, które pozwolą na ocenę stanu tych infrastruktur we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz pięciu krajach stowarzyszonych.

W dziewięciu krajach, w tym w Polsce, przeprowadzone zostaną szczegółowe analizy tzw. „Deep Dive”, których celem jest wsparcie rozwoju w obszarach, takich jak wdrażanie wyników badań, rozwój technologii cyfrowych czy optymalizacja opieki nad pacjentem. Oprócz analiz w wybranych miejscach, CCI4EU przygotowuje szeroką gamę materiałów edukacyjnych, w tym kursy online, konferencje i zasoby dostępne dla szerszej grupy odbiorców. Projekt CCI4EU wpisuje się w szerszą Misję Unii Europejskiej w zakresie walki z rakiem, której celem jest, aby do 2030 roku 90% pacjentów onkologicznych miało dostęp do Kompleksowej Infrastruktury Onkologicznej.

To podobne ramy czasowe jak te, które zakłada Narodowa Strategia Onkologiczna realizowana w naszym kraju, mająca na celu wprowadzenie kompleksowych zmian w polskiej onkologii. OECI jest najważniejszą organizacją zrzeszającą istotne ośrodki onkologiczne o wielospecjalistycznej opiece nad nowotworami w całej Europie. W Polsce najważniejszym ośrodkiem onkologicznym, który pełni też rolę Krajowego Ośrodka Monitorującego i leczy najwięcej polskich pacjentów, jest Narodowy Instytut Onkologii. Dodatkowo, biorąc pod uwagę nasz potencjał badawczy, oczywistym jest nasz aktywny udział w OECI – wyjaśnia profesor Piotr Rutkowski, przewodniczący Zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i pełnomocnik dyrektora NIO-PIB ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych.

Pierwsza taka konferencja

Warszawska konferencja to pierwsze z trzech wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu CCI4EU. Jest to okazja, aby omówić, jak badania naukowe mogą być skuteczniej wdrażane w codziennej opiece nad pacjentami onkologicznymi. 

To ważne, że pierwsza konferencja w ramach projektu odbywa się w Warszawie w Narodowym Instytucie Onkologii. Polska jest największym i najpoważniejszym partnerem OECI w tej części Europy. Mamy także istotną widoczność na poziomie europejskim, dlatego czujemy odpowiedzialność za wzmacnianie potencjału badawczego Europy Środkowo-Wschodniej. Wspólnie z naszymi partnerami, którzy również aktywnie uczestniczą w tej konferencji, działamy na rzecz redukcji nierówności w zakresie badań naukowych oraz opieki nad pacjentami w Europie – tłumaczy profesor Iwona Ługowska. 

Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii, dr hab. n. med. Beata Jagielska, która otworzyła konferencję, dodaje: – Narodowy Instytut Onkologii jest kluczową instytucją w Polsce, zarówno w zakresie leczenia, jak i badań naukowych, dlatego jego aktywny udział w tej organizacji jest naturalnym krokiem. Podczas konferencji udało się zgromadzić znakomitych wykładowców, co otwiera nowe możliwości współpracy. 

Simon Oberst, dyrektor ds. Jakości i Akredytacji w OECI, także dostrzega rolę Polski w OECI oraz jako gospodarza pierwszej konferencji: – Myślę, że to bardzo ważne, aby ta inicjatywa, dotycząca pracy nad kompleksową infrastrukturą onkologiczną, miała miejsce w jednym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nieprzypadkowo jesteśmy w Polsce, w tym historycznym ośrodku, który od wielu lat jest centrum wysokiej jakości badań nad rakiem, noszącym imię Marii Skłodowskiej-Curie. Dzięki temu możemy wiele nauczyć się o tym, co dzieje się w polskich badaniach, a należy podkreślić, że Polska jest ważnym partnerem w tym obszarze, ale także wymienić doświadczenia dotyczące działań w innych częściach Europy.

Dwudniowa konferencja łączy wykłady międzynarodowych ekspertów, dyskusje oraz sesje warsztatowe, które pozwolą uczestnikom zdobyć wiedzę na temat kluczowych zagadnień:

– Znaczenie budowania potencjału w badaniach i innowacjach onkologicznych.

– Tworzenie programów badawczych, które w przyszłości będą miały rzeczywisty wpływ na praktykę kliniczną.

– Wdrażanie wyników badań do opieki nad pacjentami, aby najnowsze osiągnięcia naukowe jak najszybciej trafiały do praktyki klinicznej.

– Wzmacnianie współpracy między ośrodkami badawczymi, instytucjami opieki zdrowotnej i interesariuszami.

– Przykłady studiów przypadków – zarówno udanych, jak i tych napotykających trudności, co pozwala na wyciąganie wniosków i optymalizację działań.

Jednym z najważniejszych elementów konferencji jest możliwość przedstawienia własnych projektów i badań. Uczestnicy mogą podzielić się swoimi osiągnięciami oraz wyzwaniami, jakie napotkali na drodze do wdrażania wyników badań do praktyki klinicznej. Niezależnie od tego, czy dany projekt zakończył się sukcesem, czy wciąż boryka się z nierozwiązanymi problemami, dyskusja i wymiana doświadczeń między uczestnikami pozwolą na wspólne poszukiwanie rozwiązań.

Dlaczego to ważne

Jednym z kluczowych wyzwań współczesnej opieki zdrowotnej jest luka między wynikami badań naukowych a ich realnym zastosowaniem w codziennej praktyce klinicznej. Nowe odkrycia i innowacje nie zawsze są szybko wdrażane w życie, co może opóźniać dostęp pacjentów do najnowszych i najskuteczniejszych terapii. Most pomiędzy badaniami a kliniką musi zostać zbudowany, aby pacjenci mogli korzystać z najlepszych dostępnych rozwiązań – mówi profesor Ługowska. Konferencja CCI4EU jest więc nie tylko platformą do wymiany wiedzy, ale także miejscem, gdzie badacze, lekarze i kadra zarządzająca mogą wspólnie pracować nad tym, aby ta luka stopniowo malała. Ostatecznym celem jest poprawa jakości opieki nad pacjentami onkologicznymi w Europie – uzupełnia

Podsumowanie

Konferencja w Warszawie stanowi ważny krok w stronę realizacji misji, jaką jest zapewnienie, że do 2030 roku 90% pacjentów onkologicznych w Europie będzie miało dostęp do kompleksowej opieki opartej na najnowszych badaniach. Projekt CCI4EU, poprzez budowanie infrastruktury onkologicznej oraz wzmacnianie zdolności instytucji, staje się kluczowym elementem w walce z rakiem na poziomie europejskim. Wspólna praca nad wdrażaniem wyników badań do praktyki klinicznej, w którą Narodowy Instytut Onkologii jest aktywnie włączony, to wyzwanie, które można podjąć jedynie poprzez współpracę, innowacje i otwartość na nowe rozwiązania.