Rak jelita grubego jest trzecim, wg Krajowego Rejestru Nowotworów, najczęstszym nowotworem na świecie. Największą liczbę zachorowań obserwujemy po 50 roku życia, a ryzyko rozwoju samej choroby wzrasta wraz z wiekiem. Rozpoznanie raka jelita grubego na wczesnym etapie daje, jak w przypadku większości chorób o tym podłożu, największe szanse na wyleczenie.
Kluczową rolę odgrywają działania prowadzące do ciągłego podnoszenia świadomości na temat zmniejszania zagrożenia diagnozy nowotworowej i zachowania tzw. „czujności onkologicznej”. Co to oznacza w praktyce? Nic innego jak stosowanie profilaktyki i korzystanie z badań przesiewowych, a także znajomość podstawowych objawów choroby nowotworowej i natychmiastowe zgłaszanie się do lekarza w wypadku wystąpienia niepokojących symptomów.
Co powinno nas zaniepokoić?
· bóle brzucha
· zmiana rytmu wypróżnień
· krew w stolcu
· ogólne osłabienie organizmu
· niedokrwistość ze strony przewodu pokarmowego (bez innych objawów)
· utrata masy ciała
W Poradni Profilaktyki Raka Jelita Grubego NIO-PIB, w ramach NFZ, wykonywana jest profilaktyczna kolonoskopia wraz z ewentualnym pobraniem wycinków i usunięciem polipów.
Badanie może wykonać pacjent spełniający kryteria Programu:
· wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat. Bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny,
· osoby w wieku 40-49 lat, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat. Bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
Ankieta kwalifikująca do skorzystania z Programu Badań Przesiewowych oraz informacje o Programie są dostępne na stronie
www.pbp.org.pl
Poradnia Profilaktyki Raka Jelita Grubego pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 15:35.
Kontakt z Poradnią jest możliwy telefonicznie:
22 546 2445 / 3056 / 3291 / 2116 / 2053 lub mailowo
pbp@nio.gov.pl