Milion złotych od WHO dla Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie otrzymał od Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce (WHO) nowoczesny sprzęt medyczny o wysokiej wydajności i wartości 1 000 000 zł. Aparatura ultrasonograficzna, laser CO2 i diatermia wysokoczęstotliwościowa umożliwią personelowi medycznemu lepszą diagnostykę i leczenie patologii piersi i szyjki macicy.
W ramach darowizny do Instytutu trafiły:
- Aparat USG Samsung RS85 Prestige, który umożliwia precyzyjne badania ultrasonograficzne w diagnostyce raka piersi,
W ramach Poradni Profilaktyki Chorób Piersi ponad 1000 kobiet rocznie jest poddawanych badaniom ultrasonograficznym na etapie pogłębionej diagnostyki w przypadku uzyskania nieprawidłowych wyników mammografii w ramach Programu profilaktyki raka piersi. Nowy sprzęt umożliwi precyzyjne i przeprowadzenie badań ultrasonograficznych i podjęcie dalszych decyzji diagnostyczno-terapeutycznych. Dzięki wysokiej rozdzielczości obrazów, możemy wykrywać nawet najmniejsze zmiany w tkankach na bardzo wczesnym etapie rozwoju nowotworu.
- Laser CO2 Daeshin Enterprise do precyzyjnego usuwania zmian przedrakowych szyjki macicy.
Laser pozwoli na precyzyjne usuwanie zmian przedrakowych szyjki macicy. Ma to istotne znaczenie, szczególnie w przypadku młodych kobiet, które przy odpowiedniej kwalifikacji, mogą uniknąć zabiegów resekcyjnych czyli skracających szyjkę macicy, co może mieć w przyszłości niekorzystne konsekwencje dla ciąży. Laser ma także zastosowanie w leczeniu zmian pochwy i sromu. To urządzenie zwiększy skuteczność naszych działań i poprawi komfort pacjentek podczas zabiegów.
- Diatermia RF (wysokiej częstotliwości) CURIS, która wspomoże ambulatoryjne procedury chirurgiczne w leczeniu patologii szyjki macicy.
Dzięki trzem sztukom tego zaawansowanego urządzenia, każdy z ginekologów pracujących w trzech gabinetów kolposkopowych będzie mógł precyzyjnie wykonywać procedury chirurgiczne na szyjce macicy w warunkach ambulatoryjnych. To urządzenie pozwala na dokładne cięcie i koagulację tkanek, co jest niezwykle ważne w procedurach chirurgicznych, zmniejszając ryzyko powikłań i umożliwiając uzyskanie nieskoagulowanych preparatów tkankowych szyjki macicy, które są istotne dla diagnostyki patomorfologicznej.
Centrum Profilaktyki Nowotworów to nowoczesny, doskonale wyposażony ośrodek, w którym rocznie przyjmowanych jest ponad 50 000 pacjentek i pacjentów na badania profilaktyczne i pogłębioną diagnostykę. Dar Światowej Organizacji Zdrowia to nieocenione wsparcie. Wszystkie pacjentki korzystające z badań w Centrum Profilaktyki Nowotworów naszego Instytutu, dzięki nowym urządzeniom do pogłębionej diagnostyki w kierunku raka piersi i raka szyjki macicy będą miały dostęp do najnowocześniejszej technologii diagnostycznej i leczniczej. To jeszcze bardziej podniesie, standard opieki — mówi Dyrektor NIO-PIB dr.hab. n. med. Beata Jagielska.
Dziś osiągamy ważny etap w naszej wspólnej walce z rakiem. Dzięki tej darowiźnie Światowa Organizacja Zdrowia pokazuje swoje zaangażowanie we wspieranie działań Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Instytutu Onkologii na rzecz wzmocnienia krajowych działań w zakresie profilaktyki raka piersi i szyjki macicy, a także w celu zwiększenia możliwości diagnozowania, leczenia i opieki na najwyższym poziomie nad kobietami chorującymi na raka szyjki macicy i piersi w Polsce, w tym uchodźczyń z Ukrainy. Wspólnie zobowiązujemy się do promowania badań, poprawy wyników leczenia pacjentek oraz ratowania ich życia – mówi dr Nino Berdzuli, przedstawicielka WHO w Polsce.
Poradnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy jest jedną z największych placówek w Polsce zajmujących się badaniami przesiewowymi i przede wszystkim diagnostyką i leczeniem stanów przedrakowych szyjki macicy. W 2023 roku blisko 3000 kobiet zostało poddane badaniom kolposkopowym, a u ok. 1500 wykonywano zabiegi na szyjce macicy. Ta darowizna to nie tylko pomoc w zapewnieniu jeszcze lepszej jakości opieki dla naszych pacjentek, ale i dowód na to, że nasza misja walki z nowotworami jest dostrzegana i wspierana przez Światową Organizację Zdrowia – dodaje prof. Andrzej Nowakowski, Kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów w NIO-PIB w Warszawie.
W Polsce profilaktyka nowotworowa wciąż stanowi kluczowy element walki z chorobami onkologicznymi. Choć w ostatnich latach odnotowano znaczący postęp w zakresie dostępności programów profilaktycznych, poziom uczestnictwa w badaniach przesiewowych pozostaje niższy niż w wielu krajach europejskich. W przypadku nowotworów, takich jak rak szyjki macicy czy rak piersi, wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia.
Wciąż zbyt wiele kobiet unika regularnych badań profilaktycznych, co utrudnia wykrywanie choroby na wczesnym etapie, kiedy leczenie jest najbardziej efektywne – Programy takie jak Program profilaktyki raka piersi czy Program profilaktyki raka szyjki macicy dostępne dla szerokiej grupy kobiet w Polsce, jednak poziom świadomości społecznej na temat korzyści płynących z regularnych badań musi się zwiększyć – mówi Beata Janik, p.o. kierownika Zakładu Profilaktyki Nowotworów NIO-PIB.
Każdego roku w Centrum Profilaktyki Nowotworów wykonuje się 12 000 badań profilaktycznych. Eksperci NIO ściśle współpracują zarówno z Ministerstwem Zdrowia, jak i organizacjami międzynarodowymi, w tym WHO nad wypracowaniem i wdrożeniem najnowszych międzynarodowych standardów i narzędzi do realizacji programów profilaktycznych.
Wzrost świadomości na temat profilaktyki i zapewnienie pacjentkom dostępu do nowoczesnych technologii to priorytety, które pozwolą zmniejszyć umieralność z powodu nowotworów w Polsce. Musimy kontynuować działania edukacyjne i zapewnić, że każdy pacjent ma dostęp do najlepszych narzędzi diagnostycznych – podsumowuje Dyrektor Beata Jagielska.
Finansowanie zapewnione przez rząd Stanów Zjednoczonych w ramach działań w zakresie reagowania kryzysowego na rzecz uchodźców z Ukrainy.