W dniach 7-11 lipca Narodowy Instytut Onkologii ma zaszczyt gościć prof. Federicę Vernuccio z Uniwersytetu w Palermo. To wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu. Prof. Vernuccio odbywa bowiem w naszym Instytucie prestiżowy staż w ramach programu przyznanego przez European School of Radiology (ESOR).
Federica Vernuccio, uznana ekspertka w dziedzinie radiologii, aktywnie zaangażowana w działalność takich organizacji jak European Society of Radiology (ESR) oraz European Society of Gastrointestinal and Abdominal Radiology (ESGAR), zdecydowała się odbyć staż jedynie w dwóch ośrodkach w Europie – jednym z nich jest właśnie Narodowy Instytut Onkologii, a drugim placówka w Rumunii. Decyzja o wyborze Narodowego Instytutu Onkologii jako jednego z dwóch ośrodków realizujących tegoroczny Teaching Fellowship nie była przypadkowa.
Czym jest ESOR i dlaczego wybór padł na NIO-PIB
Staż, który odbywa prof. Federica Vernuccio w NIO, to część prestiżowego programu edukacyjnego organizowanego przez European School of Radiology (ESOR) – instytucję edukacyjną powołaną przez European Society of Radiology (ESR), której celem jest rozwój i wspieranie młodych radiologów w Europie i na świecie. ESOR oferuje szereg programów, które umożliwiają naukowcom oraz lekarzom radiologom zdobycie zaawansowanych umiejętności klinicznych, naukowych i dydaktycznych poprzez staże i szkolenia w renomowanych ośrodkach akademickich. Programy te są wyjątkowo konkurencyjne, a kandydaci przechodzą wymagający proces selekcji.
W ramach programu ESOR Teaching Staff Programme, wybitni specjaliści prowadzą warsztaty, wykłady i zajęcia praktyczne, dzieląc się wiedzą z zakresu zaawansowanej diagnostyki obrazowej. Program ma na celu nie tylko podnoszenie kwalifikacji uczestników, ale również przygotowanie przyszłych liderów edukacji medycznej – mentorów, wykładowców i aktywnych członków międzynarodowych społeczności naukowych.
Decyzja o wyborze Narodowego Instytutu Onkologii jako jednego z dwóch ośrodków realizujących tegoroczny Teaching Fellowship nie była przypadkowa. NIO-PIB to jeden z najważniejszych ośrodków onkologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, wyróżniający się znakomitym zapleczem klinicznym, nowoczesną infrastrukturą oraz silną pozycją w międzynarodowych projektach naukowych.
– Od dłuższego czasu zależało mi na prowadzeniu wykładów i zajęć praktycznych w krajach Europy Wschodniej. Zdecydowałam się na współprace własnie z Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie oraz Uniwersytetem w Rumunii, ponieważ oba ośrodki mają bardzo dobrą reputację i ogromny potencjał edukacyjny, szczególnie w dziedzinie radiologii onkologicznej. Wybór Narodowego Instytutu Onkologii był również możliwy dzięki życzliwym i inspirującym kontaktom w ramach ESGAR – z dr Joanną Podgórską, członkinią Komitetu Członkowskiego ESGAR, oraz dr Martą Duczkowską, zaangażowaną w działania Young ESGAR. – mówi prof. Federica Vernuccio. Niewątpliwym atutem Instytutu jest także to, że oferuje on unikalne środowisko do nauki, łączac nowoczesną technologię, interdyscyplinarne podejście do pacjenta oraz otwartość na międzynarodową współpracę. To czyni go idealnym miejscem do realizacji programu edukacyjnego o tak wysokim poziomie – dodaje.
W ramach fellowshipu dydaktycznego (Teaching Staff Programme), który otrzymała prof. Vernuccio, uczestnicy przygotowywani są do pełnienia roli wykładowców i mentorów w przyszłości – uczą się nie tylko prowadzenia zajęć, ale także planowania kursów i warsztatów, skutecznej komunikacji dydaktycznej i dzielenia się wiedzą w środowisku międzynarodowym.
– Wybór przez prof. Vernuccio naszego Instytutu jako jednego z dwóch miejsc odbywania tego stażu to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie, że Narodowy Instytut Onkologii jest nie tylko czołowym ośrodkiem onkologicznym w Europie, ale także miejscem, które oferuje najwyższy poziom kształcenia specjalistycznego.– podkreśla prof. Laretta Grabowska-Derlatka, kierownik Zakładu Radiologii NIO-PIB. – To dowód na to, że nasza działalność edukacyjna i kliniczna jest dostrzegana i doceniana także poza granicami Polski.
Co wyjątkowego w programie fellowshipu w NIO
Teaching Fellowship w ramach ESOR z udziałem prof. Federiki Vernuccio w Narodowym Instytucie Onkologii wyróżnia się praktycznym podejściem do kształcenia młodych radiologów. Szczególnie cennym elementem programu są kameralne warsztaty prowadzone w małych grupach roboczych, które sprzyjają interaktywnej nauce i wymianie doświadczeń. Zajęcia te umożliwiają głębsze zrozumienie całego procesu diagnostycznego i terapeutycznego – od wstępnej oceny obrazowej po decyzje kliniczne podejmowane w zespole interdyscyplinarnym. Duży nacisk położono też na tematykę zastosowania nowoczesnych technik obrazowania w radiologii gastroenterologicznej, szczególnie w kontekście pacjentów onkologicznych.
– Otwartość prof. Vernuccio na dzielenie się wiedzą, wspieranie badań naukowych oraz indywidualne podejście mentorskie sprawiają, że udział w tym programie to wyjątkowa okazja do rozwoju zarówno na płaszczyźnie klinicznej, jak i akademickiej. Dla młodych radiologów to szansa nie tylko na poszerzenie kompetencji, ale również nawiązanie międzynarodowych kontaktów i inspirującą współpracę z liderami europejskiej radiologii. – dodaje prof. Grabowska-Derlatka
Fellowship to również szansa na zacieśnienie współpracy z European School of Radiology oraz wspólne działania na rzecz rozwoju nowoczesnej edukacji w radiologii. Za organizację wydarzenia odpowiada Zakład Radiologii Instytutu, a nad jego przebiegiem czuwają dr Irmina Morawska, dr Joanna Podgórska oraz dr Łukasz Abraszek.
– Cieszymy się, że możemy gościć w naszych murach tak wybitną specjalistkę – mówi dr Joanna Podgórska. – To dla nas doskonała okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz budowania wartościowych, międzynarodowych partnerstw naukowych.
– Takie spotkania wzmacniają nasze relacje z europejskim środowiskiem radiologicznym i motywują nas do dalszego rozwoju zarówno w zakresie badań, jak i edukacji – dodaje dr Łukasz Abraszek.
Perspektywy na przyszłość
Obecność prof. Federici Vernuccio w Narodowym Instytucie Onkologii to znacznie więcej niż prestiżowy wyróżnik. To przede wszystkim wyjątkowa inspiracja do nawiązywania i rozwijania współpracy z wybitnymi ekspertami z całego świata. Dzięki takim spotkaniom zyskujemy bezcenną wymianę doświadczeń, która wzbogaca naszą codzienną pracę kliniczną i naukową.
– Wierzymy, że odbywany przez prof. Vernuccio staż stanie się fundamentem długofalowych relacji międzynarodowych, które będą sprzyjać nie tylko wspólnym badaniom, ale również rozwojowi nowoczesnych programów edukacyjnych. Tworzymy tym samym platformę do kolejnych inicjatyw, które z powodzeniem będą łączyć środowisko radiologiczne i onkologiczne na arenie europejskiej i globalnej, podnosząc jakość kształcenia oraz standardy opieki nad pacjentem.-podsumowuje dr Irmina Morawska.