Onkologia i Sztuczna Inteligencja
Maria Skłodowska Curie przez całe życie stawiała czoła wyzwaniom i przesuwała granice poznania, pewnie dlatego mawiała – Nie należy się niczego bać, należy to tylko zrozumieć. Te słowa, wypowiedziane wiele dekad temu, wydają się szczególnie aktualne w naszych czasach, kiedy medycyna i technologia rozwijają się w zawrotnym tempie.
Zastanawiając się co łączy onkologię i sztuczną inteligencję można dojść do wniosku, że tą wspólną cechą jest strach. Strach przed nieznanym. W obu tych dziedzinach ludzie często stają w obliczu pytań, na które odpowiedzi wydają się nieosiągalne. Pacjenci, którzy słyszą diagnozę onkologiczną, mierzą się z niepewnością, jaką przynosi choroba. AI, jako technologia również wzbudza obawy, choć nieporównywalne z diagnozą nowotworową. Pytamy jednak: czy technologia zastąpi ludzi, czy zawsze będzie działać na naszą korzyść, czy jest bezpieczna? Maria Skłodowska-Curie w przytoczonym cytacie mówi o tym, że rozumienie jest kluczem, bo gdy zaczynamy rozumieć, strach ustępuje miejsca możliwościom.
To, co jeszcze łączy onkologię i sztuczna Inteligencję, to też – a może i przede wszystkim – nadzieja i postęp. Obie te dziedziny rozwijają się w niespotykanym dotychczas, zmieniając nasze spojrzenie na przyszłość. AI już dziś rewolucjonizuje każdy obszar życia: przemysł, edukację, energetykę, czy właśnie medycynę. Dzięki AI wprowadzane są nowe rozwiązania, które zwiększają efektywność i przyspieszają postęp.
W onkologii ten postęp także widoczny jest na każdym kroku – nowe, precyzyjne techniki diagnostyczne oraz innowacyjne terapie, realnie wpływają na poprawę rokowań pacjentów i jakości ich życia. Tylko od 2023 roku na listę leków refundowanych trafiło aż 111 terapii! To najlepszy dowód na ogromne tempo zmian i zwiększoną dostępność nowoczesnego leczenia.
Obecnie AI może wspierać lekarzy w analizie rozległych zbiorów danych, pomagać diagnozować wczesne stadium chorób, a nawet przewidywać ich rozwój. W Narodowym Instytucie Onkologii z AI każdego korzystają między innymi nasi Radioterapeuci, lecząc pacjentów z niespotykaną do tej pory precyzją.
„Hospital AI Challenge”, konkurs Deloitte Polska, w którym Narodowy Instytut Onkologii zdobył pierwsze miejsce, to inicjatywa, która ma na celu promowanie innowacji w sektorze ochrony zdrowia. Dzięki takim inicjatywom technologia i sztuczna inteligencja mogą stać się realnym wsparciem, pomagając w lepszym zarządzaniu zasobami i procesami.
Do konkursu zgłosiło się 200 placówek medycznych! Kapitułę przekonał nasz plan wykorzystania sztucznej inteligencji do usprawnienia procesu zamówień publicznych. Jako Laureat konkursu Instytut otrzyma wsparcie w opracowaniu, wdrożeniu i utrzymaniu innowacyjnej technologii w swoich placówkach.
Myśląc o Narodowym Instytucie Onkologii, i jakimkolwiek innym ośrodku leczniczym czy badawczym, nie możemy zapominać, że to jest po prostu firma – i abyśmy mogli realizować tę podstawową prace – leczniczą i naukowo-badawczą, na “zapleczu” musi działać cała dobrze naoliwiona machina i dlatego właśnie nasz projekt ma wesprzeć tę niewidoczną, ale szalenie ważną cześć naszej działalności, ale przede wszystkim ludzi, którzy każdego dnia skrupulatnie tę prace wykonują. To dlatego ta wygrana jest dla nas tak ważna dzięki niej otrzymamy wsparcie w opracowaniu, wdrożeniu i utrzymaniu tej innowacyjnej technologii.