Pracownia Cytologii
Kierownictwo
Kierownik Pracowni Cytologii
dr n. med. Elwira Bakuła-Zalewska
Tel. kontaktowy: (22) 546 22 49
E-mail: elwira.bakula-zalewska@nio.gov.pl
Sekretariat
Olga Piętkiewicz, specjalista ds. administracyjnych
Tel. kontaktowy: (22) 546 24 59
E-mail: olga.pietkiewicz@nio.gov.pl
Zespół
Profesorowie
- dr hab. n. med. Włodzimierz Olszewski
Diagności laboratoryjni
- mgr Aleksandra Florek
- mgr Rafał Oskroba
Cytomorfolodzy
- mgr Magdalena Wójcińska
- mgr Renata Jonasz
Biolodzy
- mgr Monika Kawecka
- mgr Klaudia Suska
Kontakt
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie –Państwowy Instytut Badawczy
ul. W. K. Roentgena 5, 02-781 Warszawa
Budynek Centrum Profilaktyki Nowotworów, I piętro
Tel.: (22) 546 22 55 / (22) 546 32 98
Email: cytologia@nio.gov.pl
Godziny pracy: w dni robocze 7.30-15.05
O pracowni
Pracownia Cytologii jest pracownią diagnostyczną Zakładu Patomorfologii Nowotworów, do zadań której należy techniczne wykonywanie badań cytologicznych z biopsji cienkoigłowych guzów litych, płynów z jam ciała, cytologii złuszczeniowej, cytologii moczu od momentu wykonania preparatu cytologicznego poprzez utrwalenie do etapu wykonania barwień podstawowych i dodatkowych oraz wykonywanie zintegrowanej diagnostyki z zakresu raka szyjki macicy z użyciem zaawansowanych technik specjalnych.
Pracownia Cytologii realizuje badania z zakresu oceny preparatów cytologii ginekologicznej w ramach programów przesiewowych raka szyjki macicy oraz pacjentek leczonych onkologicznie w Klinikach i Przychodni Narodowego Instytutu Onkologii. Działalność diagnostyczna opiera się na opracowywaniu wyników w systemie Bethesda. W Pracowni prowadzona jest ocena statystyczna wyników badań oraz ocena jakości i zgodności wyników cytologicznych i histopatologicznych.
Diagnostyka cytologii klinicznej to przede wszystkim techniczne opracowanie aspiratów pochodzących z biopsji cienkoigłowych guzów tarczycy, piersi, węzłów chłonnych, płuc, nerek i innych narządów.
Działalność naukowa Pracowni Cytologii to przede wszystkim tworzenie baz ciekawych przypadków, archiwizowanie preparatów cytologicznych do celów porównawczych, jak również testowanie i ocena nowo wprowadzonych metod cytologii: cytologii cienkowarstwowej, cytologii z typowaniem HPV.
Pracownia Cytologii prowadzi także działalność edukacyjną – organizuje i prowadzi szkolenia dla osób podnoszących kwalifikacje z cytologii ginekologicznej i cytomorfologii, lekarzy ginekologów zainteresowanych cytomorfologią i lekarzy rezydentów przygotowujących się do specjalizacji z patomorfologii oraz dla diagnostów laboratoryjnych. Zespół lekarski Pracowni Cytologii bierze czynny udział w konsultacjach trudnych przypadków z zakresu cytopatologii w gronie lekarzy patomorfologów, klinicystów i cytodiagnostów. Prowadzone są konsultacje mulitidyscyplinarne przypadków wątpliwych z analizą porównawczą wstecznych wyników badań cytologicznych z aktualnymi badaniami i analizą występowania różnic w opisach obrazów cytologicznych.
W 2017 roku wprowadzono w Pracowni do rutynowego postępowania diagnostycznego, obok metody konwencjonalnej, badanie cytologii na podłożu płynnym, czyli LBC (Liquid Based Cytology). LBC to badanie, które – podobnie jak konwencjonalna cytologia – pozwala wykryć nieprawidłowe zmiany w obrębie szyjki macicy. Cytologia na podłożu płynnym jest metodą znacznie dokładniejszą, dzięki czemu cechuje się nawet dwukrotnie większą wykrywalnością wszelkich nieprawidłowości, m.in. raka szyjki macicy – nawet we wczesnym stadium rozwoju.
Kompleksowa diagnostyka pacjentek pozwalają na identyfikację pacjentek HSIL+/CIN2+ z wcześniejszym potwierdzonym pozytywnym statusem HPV-HR lub rozpoznaniem cytologicznym ASC-US lub LSIL.
Pracownia wyposażona jest w nowoczesną aparaturę medyczną pozwalającą na standaryzację procesu barwienia oraz zaklejania szkiełek z pobranym materiałem cytologicznym łącznie z wykonaniem cytologii na podłożu płynnym (LBC).