Prehabilitacja do radioterapii
Badania naukowe dowodzą, że tzw. prehabilitacja onkologiczna (czyli przygotowanie pacjenta do operacji w chorobie nowotworowej) poprawia wydolność fizyczną, zwiększa masę mięśniową i kostną, poprawia samopoczucie, zmniejsza liczbę i nasilenie powikłań leczenia, skraca czas hospitalizacji, poprawia przeżycia wolne od choroby, zmniejsza koszty leczenia, ułatwia powrót do normalnego życia po leczeniu.
Prehabilitacja do radioterapii została opracowana przez dr. n. med. Dorotę Kiprian oraz Zespół techników i wprowadzona w NIO-PIB w Zakładzie Radioterapii w czerwcu 2023 roku. Ten innowatorski pomysł jest jedynym w skali kraju. Różni się od dotychczasowych zaleceń prehabilitacji w onkologii i jest dostosowany do wymogów leczenia napromienianem.
Prehabilitacja do radioterapii obejmuje:
- Konsultację stomatologiczną – niezwykle ważną u Chorych leczonych z powodu nowotworów Głowy i Szyi, która obejmuje zalecenia przed i w trakcie napromieniania tzw. oral care,
- Konsultację żywieniową z dietykiem NIO-PIB,
- Konsultację z fizjoterapeutą w celu poprawy wydolności ruchowej,
- Konsultację psychologiczną,
- Wizytę w Pokoju Przygotowani Chorego do Leczenia – w którym przeszkolony Zespól Techników przedstawia cały proces przygotowania i realizacji leczenia oraz leczenia wspomagajacego. Chory otrzymuje również informację na temat ważnych elementów realizacji radioterapii, w tym: naukę oddychania oraz inne elementy przygotowania do napromieniania zależne od Chorego np. wypełnienie pęcherza,4
- Wsparcie w eliminacji nałogów (przede wszystkim palenia papierosów) u pacjenta ma nie tylko służyć wyeliminowaniu ryzyka związanych z nimi chorób, ale też zapobiec pojawieniu się nasilonych powikłań po leczeniu.
Jednym z najważniejszych etapów jest wizyta Chorego w Pokoju Przygotowania Chorego do Leczenia.
Niezwykle cieszymy się, że udało nam się doprowadzić do wprowadzenie zasad prehabilitacji do radioterapii, a szczególnie uruchomienia specjalnego miejsca jakim jest Pokój Przygotowania pacjenta do Leczenia – komentuje Dr Kiprian. To tu chorzy mogą zadać wszystkie najważniejsze pytania, a tych – jest wiele:
Na czym to polega radioterapia?
Czy boli?
Jak mam się zachować?
Czy mogę się po niej przytulać z wnukami?
Jak trafić na terapię?
Co w sytuacji, gdy źle się poczuję?
Pokój Przygotowania pacjenta do Leczenia j jest wygodnym i bezpiecznym miejscem, gdzie każdy chory ma czas na spokojną i rzeczową rozmowę ze specjalistą, a ten spokój w leczeniu jest niezwykle ważny – podsumowuje Dr Kiprian. Etap prehabilitacji do radioterapii obejmujący również wizytę u Fizjoterapeuty oraz psychoonkologa jest niezwykle ważny dla większości chorych.
Do tej pory z konsultacji w Pokoju skorzystało 1600 osób.