Pielęgnowane od lat relacje międzynarodowe Narodowego Instytutu Onkologii są niezwykle istotne dla rozwoju onkologii. Dzięki naszym wybitnym badaczom i klinicystom Instytut jest ośrodkiem szeroko rozpoznawanym w środowisku europejskim i światowym, a pozycja NIO w ostatnim czasie coraz bardziej się umacnia. Jednym z powodów jest zaangażowanie licznego grona przedstawicieli Instytutu w działania związane z obszarem zdrowia w ramach Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. A ponieważ Prezydencję przejmuje od nas już wkrótce Dania, to właśnie z przedstawicielami tego kraju współpracujemy w ostatnich miesiącach szczególnie blisko.
W tym tygodniu delegacja Narodowego Instytutu Onkologii uczestniczyła w dwóch ważnych wydarzeniach zorganizowanych przez Ambasadę Królestwa Danii w Polsce:
Polish and Danish health experts and stakeholders meeting
Konferencji Ministerialnej Enhancing public health, life science innovation and competitiveness in Europe.
Spotkania te były nie tylko okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale również inspirującym forum dialogu o wspólnych wyzwaniach zdrowotnych, jakie stoją przed Europą. W szczególności podkreślono znaczenie prewencji, rozwijania badań klinicznych, a także roli, jaką odgrywają dane zdrowotne w budowaniu nowoczesnego i zintegrowanego systemu ochrony zdrowia.
Eksperci zwracali uwagę na potrzebę innowacji w naukach o życiu, konieczność tworzenia spójnych ram regulacyjnych oraz wzmacniania współpracy międzynarodowej w obszarze zdrowia publicznego.
Instytut w wydarzeniu reprezentowała Dyrektor, dr. hab. n.med. Beata Jagielska. Ponadto w dyskusjach panelowych udział wzięli:
prof. Paweł Koczkodaj – z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów, w panelu Life Science for Better Health and Innovation oraz prof. Iwona Ługowska – Kierownik Oddziału Badań Wczesnych Faz, w panelu Solutions through Public-Private Collaboration
W spotkaniu uczestniczyła również Pani Beata Biel, Kierownik Działu Narodowej Strategii Onkologicznej.
W wydarzeniu wzięli udział liczni eksperci i decydenci m.in.:

Pani Sophie Løhde – Minister Zdrowia Królestwa Danii,

Pan Michalis Damianos – Minister Zdrowia Republiki Cypryjskiej,

Jego Ekscelencja Jakob Henningsen – Ambasador Królestwa Danii w Polsce,

Pani Katarzyna Kacperczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia,

Pani Magdalena Sobkowiak-Czarnecka – Podsekretarz Stanu w KPRM,

Prof. Wojciech Fendler – Prezes Agencji Badań Medycznych,

Pan Niels Falk Bjerregaard – CEO, Danish Medicines Agency,

Pani Nathalie Moll – CEO, European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations – @EFPIA,

Pan Rasmus Møgelvang – CEO, University Hospital of Copenhagen.
Dziękujemy Ambasadzie Królestwa Danii za zaproszenie oraz znakomitą, dotychczasową współpracę. Cieszymy się, że wspólne działania będą kontynuowane także podczas nadchodzącej duńskiej prezydencji.
Wierzymy, że tylko dzięki współpracy międzynarodowej i synergii sektora publicznego z prywatnym możliwe jest skuteczne reagowanie na zmieniające się potrzeby zdrowotne społeczeństw w Europie, także te dotyczące prewencji i terapii w onkologii.