Z przyjemnością informujemy, że Minister Zdrowia Izabela Leszczyna powołała prof. Jarosława Regułę, kierownika Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii, na kolejną pięcioletnią kadencję na stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii.

Prof. Reguła jest uznanym autorytetem w dziedzinie gastroenterologii, szczególnie w zakresie wczesnego wykrywania i leczenia nowotworów przewodu pokarmowego. Otrzymał liczne nagrody, takie jak m.in. Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego za całokształt osiągnięć naukowych. Wyróżnia się również zaangażowaniem w szkolenie młodych lekarzy i działalność edukacyjną, co czyni go nie tylko wybitnym naukowcem, ale także mentorem dla kolejnych pokoleń specjalistów. Profesor może poszczycić się imponującym dorobkiem naukowym oraz wyjątkowym zaangażowaniem we współtworzenie i wdrażanie nowoczesnych standardów diagnostycznych. Nieustająco pracuje także na rzecz poprawy jakości profilaktyki raka jelita grubego. W swej codziennej praktyce klinicznej jest niezwykle empatyczny i oddany swoim pacjentom. Profesor zaufaniem na stanowisku konsultanta krajowego cieszy się od ponad dekady.

Pełnienie funkcji konsultanta jest nie tylko wyróżnieniem, uznaniem dla wiedzy, doświadczenia i autorytetu osoby wybranej do tej roli, ale także wielką odpowiedzialnością. Rola konsultantów w ochronie zdrowia jest jednym filarów, zapewniających najwyższą jakość opieki medycznej w Polsce. To oni stanowią fundament systemu doradztwa medycznego, zapewniając wsparcie merytoryczne dla decyzji strategicznych oraz opracowując wytyczne, które kierunkują praktykę kliniczną w całym kraju.

 

Narodowy Instytut Onkologii może poszczycić się wieloma ekspertami, którzy w przeszłości pełnili lub pełnią aktualnie funkcje konsultantów krajowych i wojewódzkich. Są to:

  • prof. Mariusz Bidziński – konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej,
  • prof. Maciej Krzakowski – konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej,
  • prof. Paweł Kukołowicz – konsultant krajowy w dziedzinie fizyki medycznej,
  • prof.Andrzej Rutkowski – konsultant woj. mazowieckiego w dziedzinie chirurgii onkologicznej,
  • dr n. med. Andrzej Tysarowski – konsultant woj. mazowieckiego w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej,
  • dr n. med. Elwira Góraj – konsultantka woj. mazowieckiego w dziedzinie medycyny paliatywnej,
  • dr hab. n. med. Adam Płużański – konsultant woj. mazowieckiego w dziedzinie onkologii klinicznej,
  • Andrzej Kawecki – konsultant woj. mazowieckiego w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

Obecna Dyrektor Narodowego Instytutu, dr hab. n. med. Beata Jagielska, przez wiele lat była konsultantem woj. mazowieckiego w obszarze onkologii klinicznej. Konsultantem wojewódzkim w obszarze onkologii klinicznej był także Prof. Jan Walewski, poprzednik dyrektor Beaty Jagielskiej.

Na przestrzeni kilkudziesięcioletniej historii Instytutu lat funkcję konsultantów krajowych i wojewódzkich pełniło wielu specjalistów związanych z naszą placówką. Nie można przy tej okazji pominąć nestora polskiej onkologii, który Instytutem kierował w latach 1991-1998, prof. Andrzeja Kułakowskiego – jako konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii onkologicznej czy prof. Witolda Zatońskiego, który był konsultantem krajowym w dziedzinie epidemiologii onkologicznej. W Instytucie, pełnił przez wiele lat funkcję Kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów.

Praca i zaangażowanie obecnych i byłych konsultantów na przestrzeni lat przyczyniają się do rozwoju onkologii w Polsce, w tym do wdrażania nowatorskich terapii oraz poprawy standardów opieki co bezpośrednio przekłada się na komfort i skuteczność leczenia pacjentów z chorobą onkologiczną.