Paulina Kalman i Izabela Agnieszczak to młode lekarki związane z Narodowym Instytutem Onkologii, które dzięki wspólnej działaności w Studenckim Onko-Forum (SOF) połączyła pasja do onkologii. Paulina właśnie odebrała nagrodę dla wschodzącej gwiazdy medycyny, a Izabela niedawno otrzymała stypendium rządu francuskiego, które umożliwi jej odbycie kilkumiesięcznych staży w Paryżu.
Wschodząca Gwiazda Polskiej Onkologii
Paulina Kalman, obecna prezeska Studenckiego Onko-Forum (SOF), w lipcu tego roku uzyskała tytuł lekarza. Tuż przed odebranie dyplomu potwierdzającego ten fakt odebrała także inne wyróżnienie. Kapituła konkursu Supertalenty w Medycynie organizowanego przez Puls Medycyny, przyznała jej bowiem prestiżowy tytuł “Wschodzącej Gwiazdy Polskiej Medycyny”.
– Nie mogłam sobie wymarzyć piękniejszego zwieńczenia tych sześciu wymagających, ale też fascynujących lat studiów. To dla mnie ogromne wyróżnienie i motywacja na kolejne etapy zawodowej drogi – mówi młoda lekarka.
Paulina zawsze udowadniała, że młody wiek nie stoi na przeszkodzie realizacji ambitnych celów. Jako prezeska SOF wniosła inspirujące idee i tchnęła wielką energię w działalność organizacji, która dziś ma realny wpływ na rozwój młodych ludzi zainteresowanych onkologią. Miarą sukcesu Pauliny i dynamicznego rozwoju SOF jest, m.in., rosnące zainteresowanie coroczną konferencją (ostatnia edycja przyciągnęła blisko 400 uczestników) i nawiązanie współpracy z ekspertami onkologii o światowej renomie. Za swoją działalność w ramach SOF, Paulina została w ubiegłym roku wyróżniona „Studenckim Noblem” przyznawanym cyklicznie przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, w kategorii „Działalność społeczna”. Do jej ostatnich osiągnięć należy m.in. prezentacja plakatu naukowego podczas tegorocznej konferencji ESMO Breast Cancer w Monachium, jednego z najważniejszych wydarzeń onkologicznych w Europie. Prezentowane badanie dotyczyło świadomości profilaktyki raka piersi wśród studentów medycyny.
– To wszystko wciąż wydaje mi się trochę nierealne, ale jednocześnie daje ogromną satysfakcję i zastrzyk energii do dalszej pracy. Czuję satysfakcję z tego, co udało się osiągnąć, ale wiem, że to dopiero początek. – podsumowuje Paulina.
Przed młodą lekarką teraz nieco ponad roczny staż podyplomowy, po którym podejmie specjalizację – oczywiście onkologiczną.
Od dyplomu do współpracy międzynarodowej
Pasja do nauki i rozwoju nie kończy się wraz z uzyskaniem dyplomu. Potwierdza to lek. Izabela Agnieszczak, pierwsza prezeska SOF, aktualnie doktorantka w Warszawskiej Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i BioMedycznych związana także z Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej, którego prace koordynuje prof. Iwona Ługowska.
Jednym z realizowanych przez Instytut projektów jest Curie4Curie, będący efektem współpracy Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie z Instytutem Curie w Paryżu. W rapach projektu powstają zespoły badawcze stworzone z przedstawicieli NIO i Instytutu Curie.
– To nie tylko wyjątkowa szansa rozwoju naukowego, ale także model współpracy, który zyskał międzynarodowe uznanie. Profesor Ługowska niedawno zaprezentowała go jako przykład dobrej praktyki podczas tegorocznych OECI Oncology Days w Atenach – wyjaśnia Izabela, która w OECI, czyli organizacji zrzeszającej najlepsze europejskie instytuty onkologiczne, zasiada w Young Board. Curie4Curie stało się inspiracją dla nowych działań w ramach Young Board – obecnie pracujemy nad wdrożeniem koncepcji twinningów między członkowskimi instytucjami OECI. Mam nadzieję, że te inicjatywy pozwolą stworzyć kolejne mosty między młodymi badaczami w Europie i przyczynią się do dalszego rozwoju innowacyjnej, zintegrowanej onkologii – podsumowuje.
Od projektu do doktoratu
To właśnie dzięki Curie4Curie, Izabela uzyskała stypendium przyznane przez rząd Francji, które umożliwi jej odbycie staży w tym kraju – od 1 do 4 miesięcy rocznie przez kolejne 3 lata. Pierwszy wyjazd zaplanowała na jesień tego roku.
– Współpracę z Instytutem Curie nawiązałam jeszcze podczas studiów. Wszystko zaczęło się od pierwszej edycji Studenckiego Onko-Forum w 2022 roku, gościliśmy wtedy dr Pierre’a Anhoury, który zachęcał studentów do współpracy z Instytutem Curie. Rok później, już po skończeniu studiów, odbyłam dwumiesięczny staż w Oddziale Drug Development and Innovation (D3I) w Pryżu, gdzie miałam okazję obserwować spektakularne odpowiedzi na terapie eksperymentalne u pacjentów, którzy wyczerpali standardowe opcje lecznicze – wspomina młoda lekarka – Profesor Le Tourneau, kierownik Oddziału D3I i mój aktualny promotor we Francji, wiedząc, że chciałabym dalej rozwijać się w tym obszarze, polecił mi kontakt z Profesor Ługowską, która kierowała wtedy Oddziałem Badań Wczesnych Faz. Po powrocie do Polski wspólnie stworzyliśmy propozycję projektu, który jest aktualnie przedmiotem mojego doktoratu – dodaje.
Właśnie badaniom klinicznym wczesnych faz poświęcona jest rozprawa doktorska Izabeli, realizowana w ramach Szkoły Doktorskiej NIO. Iza bada w niej możliwości wykorzystania tych innowacyjnych protokołów terapeutycznych jako realnej opcji leczenia dla pacjentów onkologicznych, dla których standardowe metody okazują się niewystarczające. Praca ta ma nie tylko wymiar teoretyczny – wpisuje się w światowy trend personalizacji terapii i poszukiwania nowych dróg walki z chorobą nowotworową – to zagadnienie jest coraz ważniejsze w kontekście personalizowanej medycyny i innowacyjnych procedur. Wyniki pierwszych analiz Iza przedstawi na ESMO Molecular Analysis for Precision Oncology Congress w Paryżu w dniach 14-15 września 2025.
Uczeń i Mistrz
Bardzo ważnym, często decydującym momentem w rozwoju każdego młodego człowieka jest spotkanie na swojej drodze osób, które dzięki zaufaniu, wsparciu i umiejętności dostrzeżenia potencjału, potrafią nadać jego karierze właściwy kierunek i prawdziwy rozpęd. Takie relacje są nieocenione – budują nie tylko ścieżki zawodowe, ale także poczucie sprawczości i przynależności do większej idei.
Obie lekarki, zarówno Paulina Kalman i Izabela Agnieszczak, spotkały takie osoby właśnie w Narodowym Instytucie Onkologii. Od samego początku ich zaangażowania w działalność Studenckiego Onko-Forum, ogromnym wsparciem i autorytetem jest dla nich prof. Marek Dedecjus – opiekun merytoryczny SOF, który nieprzerwanie wspiera młode kadry medyczne, promując wśród nich onkologię jako dziedzinę pełną wyzwań, ale i ogromnych możliwości.
– To wielka radość, że dzięki działaniom takich organizacji jak Studenckie Onko-Forum możliwe jest wspieranie młodych talentów i tworzenie przestrzeni do ich rozwoju. Jestem dumna, że wokół Instytutu gromadzą się tak wyjątkowi, młodzi ludzie. To nie tylko nadzieja dla polskiej medycyny – to jej realna przyszłość. Ich zaangażowanie, pasja i kompetencje są dowodem na to, że inwestycja w młode pokolenie to inwestycja w najwyższą jakość opieki nad pacjentem – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.
Niepodważalnie ważnymi postaciami na drodze Izy i Pauliny są ich mentorki . Wspomniana wcześniej prof. Iwona Ługowska, z pasją łączy swoje funkcje w NIO z tymi na arenie międzynarodowej, działając m.in. jako wiceprezeska OECI oraz dr n. med. Katarzyna Pogoda, która towarzyszyła Paulinie podczas gali finałowej konkursu Supertalenty w Medycynie. Przełom wiosny i lata to także ważny czas dla nich – dr Pogoda została właśnie zakwalifikowana do prestiżowego programu Polish Clinical Scholars Research Training, organizowanego przez Harvard Medical School Postgraduate Medical Education we współpracy z Agencją Badań Medycznych. Prof. Ługowska, jako jedyna Polka, miała natomiast możliwość przedstawienia podczas prezentacji ustnej na ASCO wyników pracy badawczej, poświęconej leczeniu zaawansowanego raka jelita grubego z mutacją KRAS G12C, o czym pisaliśmy tu – https://nio.gov.pl/udzial-ekspertow-nio-pib-w-asco-2025/