Paulina Kalman i Izabela Agnieszczak to młode lekarki związane z Narodowym Instytutem Onkologii, które dzięki wspólnej działaności w Studenckim Onko-Forum  (SOF) połączyła pasja do onkologii. Paulina właśnie odebrała nagrodę dla wschodzącej gwiazdy medycyny, a Izabela niedawno otrzymała stypendium rządu francuskiego, które umożliwi jej odbycie kilkumiesięcznych staży w Paryżu.

 

Wschodząca Gwiazda Polskiej Onkologii

Paulina Kalman, obecna prezeska Studenckiego Onko-Forum (SOF), w lipcu tego roku uzyskała tytuł lekarza. Tuż przed odebranie dyplomu potwierdzającego ten fakt odebrała także inne wyróżnienie. Kapituła konkursu Supertalenty w Medycynie organizowanego przez Puls Medycyny, przyznała jej bowiem prestiżowy tytuł “Wschodzącej Gwiazdy Polskiej Medycyny”.

Nie mogłam sobie wymarzyć piękniejszego zwieńczenia tych sześciu wymagających, ale też fascynujących lat studiów. To dla mnie ogromne wyróżnienie i motywacja na kolejne etapy zawodowej drogi – mówi młoda lekarka.

Paulina zawsze udowadniała, że młody wiek nie stoi na przeszkodzie realizacji ambitnych celów. Jako prezeska SOF wniosła inspirujące idee i tchnęła wielką energię w działalność organizacji, która dziś ma realny wpływ na rozwój młodych ludzi zainteresowanych onkologią. Miarą sukcesu Pauliny i dynamicznego rozwoju SOF jest, m.in., rosnące zainteresowanie coroczną konferencją (ostatnia edycja przyciągnęła blisko 400 uczestników) i nawiązanie współpracy z ekspertami onkologii o światowej renomie. Za swoją działalność w ramach SOF, Paulina została w ubiegłym roku wyróżniona „Studenckim Noblem” przyznawanym cyklicznie przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, w kategorii „Działalność społeczna”. Do jej ostatnich osiągnięć należy m.in. prezentacja plakatu naukowego podczas tegorocznej konferencji ESMO Breast Cancer w Monachium, jednego z najważniejszych wydarzeń onkologicznych w Europie. Prezentowane badanie dotyczyło świadomości profilaktyki raka piersi wśród studentów medycyny.

To wszystko wciąż wydaje mi się trochę nierealne, ale jednocześnie daje ogromną satysfakcję i zastrzyk energii do dalszej pracy. Czuję satysfakcję z tego, co udało się osiągnąć, ale wiem, że to dopiero początek. – podsumowuje Paulina.

Przed młodą lekarką teraz nieco ponad roczny staż podyplomowy, po którym podejmie specjalizację – oczywiście onkologiczną.

 

Od dyplomu do współpracy międzynarodowej

 Pasja do nauki i rozwoju nie kończy się wraz z uzyskaniem dyplomu. Potwierdza to lek. Izabela Agnieszczak, pierwsza prezeska SOF, aktualnie doktorantka w Warszawskiej Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i BioMedycznych związana także z Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej, którego prace koordynuje prof. Iwona Ługowska.

Jednym z realizowanych przez Instytut projektów jest Curie4Curie, będący efektem współpracy Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie z Instytutem Curie w Paryżu. W rapach projektu powstają zespoły badawcze stworzone z przedstawicieli NIO i Instytutu Curie.

To nie tylko wyjątkowa szansa rozwoju naukowego, ale także model współpracy, który zyskał międzynarodowe uznanie. Profesor Ługowska niedawno zaprezentowała go jako przykład dobrej praktyki podczas tegorocznych OECI Oncology Days w Atenach – wyjaśnia Izabela, która w OECI, czyli organizacji zrzeszającej najlepsze europejskie instytuty onkologiczne, zasiada w Young Board. Curie4Curie stało się inspiracją dla nowych działań w ramach Young Board – obecnie pracujemy nad wdrożeniem koncepcji twinningów między członkowskimi instytucjami OECI. Mam nadzieję, że te inicjatywy pozwolą stworzyć kolejne mosty między młodymi badaczami w Europie i przyczynią się do dalszego rozwoju innowacyjnej, zintegrowanej onkologii – podsumowuje.

 

Od projektu do doktoratu

To właśnie dzięki Curie4Curie, Izabela uzyskała stypendium przyznane przez rząd Francji, które umożliwi jej odbycie staży w tym kraju – od 1 do 4 miesięcy rocznie przez kolejne 3 lata. Pierwszy wyjazd zaplanowała na jesień tego roku.

Współpracę z Instytutem Curie nawiązałam jeszcze podczas studiów. Wszystko zaczęło się od pierwszej edycji Studenckiego Onko-Forum w 2022 roku, gościliśmy wtedy dr Pierrea Anhoury, który zachęcał studentów do współpracy z Instytutem Curie. Rok później, już po skończeniu studiów, odbyłam dwumiesięczny staż w Oddziale Drug Development and Innovation (D3I) w Pryżu, gdzie miałam okazję obserwować spektakularne odpowiedzi na terapie eksperymentalne u pacjentów, którzy wyczerpali standardowe opcje lecznicze – wspomina młoda lekarka –   Profesor Le Tourneau, kierownik Oddziału D3I i mój aktualny promotor we Francji, wiedząc, że chciałabym dalej rozwijać się w tym obszarze, polecił mi kontakt z Profesor Ługowską, która kierowała wtedy Oddziałem Badań Wczesnych Faz. Po powrocie do Polski wspólnie stworzyliśmy propozycję projektu, który jest aktualnie przedmiotem mojego doktoratu – dodaje.

Właśnie badaniom klinicznym wczesnych faz poświęcona jest rozprawa doktorska Izabeli, realizowana w ramach Szkoły Doktorskiej NIO. Iza bada w niej możliwości wykorzystania tych innowacyjnych protokołów terapeutycznych jako realnej opcji leczenia dla pacjentów onkologicznych, dla których standardowe metody okazują się niewystarczające. Praca ta ma nie tylko wymiar teoretyczny – wpisuje się w światowy trend personalizacji terapii i poszukiwania nowych dróg walki z chorobą nowotworową – to zagadnienie jest coraz ważniejsze w kontekście personalizowanej medycyny i innowacyjnych procedur. Wyniki pierwszych analiz Iza przedstawi na ESMO Molecular Analysis for Precision Oncology Congress w Paryżu w dniach 14-15 września 2025.

 

Uczeń i Mistrz

 Bardzo ważnym, często decydującym momentem w rozwoju każdego młodego człowieka jest spotkanie na swojej drodze osób, które dzięki zaufaniu, wsparciu i umiejętności dostrzeżenia potencjału, potrafią nadać jego karierze właściwy kierunek i prawdziwy rozpęd. Takie relacje są nieocenione – budują nie tylko ścieżki zawodowe, ale także poczucie sprawczości i przynależności do większej idei.

Obie lekarki, zarówno Paulina Kalman i Izabela Agnieszczak, spotkały takie osoby właśnie w Narodowym Instytucie Onkologii. Od samego początku ich zaangażowania w działalność Studenckiego Onko-Forum, ogromnym wsparciem i autorytetem jest dla nich prof. Marek Dedecjus – opiekun merytoryczny SOF, który nieprzerwanie wspiera młode kadry medyczne, promując wśród nich onkologię jako dziedzinę pełną wyzwań, ale i ogromnych możliwości.

To wielka radość, że dzięki działaniom takich organizacji jak Studenckie Onko-Forum możliwe jest wspieranie młodych talentów i tworzenie przestrzeni do ich rozwoju. Jestem dumna, że wokół Instytutu gromadzą się tak wyjątkowi, młodzi ludzie. To nie tylko nadzieja dla polskiej medycyny – to jej realna przyszłość. Ich zaangażowanie, pasja i kompetencje są dowodem na to, że inwestycja w młode pokolenie to inwestycja w najwyższą jakość opieki nad pacjentemmówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.

 Niepodważalnie ważnymi postaciami na drodze Izy i Pauliny są ich mentorki . Wspomniana wcześniej prof. Iwona Ługowska, z pasją łączy swoje funkcje w NIO z tymi na arenie międzynarodowej, działając m.in. jako wiceprezeska OECI oraz dr n. med. Katarzyna Pogoda, która towarzyszyła Paulinie podczas gali finałowej konkursu Supertalenty w Medycynie.  Przełom wiosny i lata to także ważny czas dla nich – dr Pogoda została właśnie zakwalifikowana do prestiżowego programu Polish Clinical Scholars Research Training, organizowanego przez Harvard Medical School Postgraduate Medical Education we współpracy z Agencją Badań Medycznych. Prof. Ługowska, jako jedyna Polka, miała natomiast możliwość przedstawienia podczas prezentacji ustnej na  ASCO  wyników pracy badawczej, poświęconej leczeniu zaawansowanego raka jelita grubego z mutacją KRAS G12C, o czym pisaliśmy tu – https://nio.gov.pl/udzial-ekspertow-nio-pib-w-asco-2025/