8 maja obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Rak jajnika stanowi wyzwanie dla ginekologów onkologicznych, ponieważ mimo wysiłków zmierzających do jego wczesnego wykrycia, zwykle jest diagnozowany dopiero w stadium zaawansowanym. Dzieje się tak, ponieważ nie daje charakterystycznych objawów – z tego też powodu naszywany jest tzw. „cichym zabójcą”. W ponad połowie przypadków dotyka kobiet w wieku 50–70 lat i jest piątym najczęściej diagnozowanym nowotworem u Polek (ok. 3700 przypadków rocznie).

Przypominamy, że regularne wizyty u ginekologa oraz wykonywanie USG transwaginalnego pomagają w rozpoznaniu nowotworu na wczesnym etapie. Warto podkreślić, że do nieoczywistych objawów rozwijającej się choroby należą symptomy naśladujące dolegliwości żołądkowe i trawienne, takie jak wzdęcia, ból miednicy czy trudności związane ze spożywaniem pokarmów. Eksperci zalecają każdorazową konsultację zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu ze specjalistą.

Więcej informacji na temat raka jajnika przeczytacie Państwo na stronie  Krajowego Rejestru Nowotworów:

W ramach działań zmierzających do zwiększania świadomości dotyczącej nowotworu jajnika, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej zorganizowało otwarte dla wszystkich zainteresowanych spotkanie on-line, poświęcone sytuacji Pacjentów oraz perspektywom diagnostycznym i dostępnym nowoczesnym narzędziom terapeutycznym.
W spotkaniu, którego NIO-PIB jest Partnerem, wezmą udział między innymi eksperci Instytutu, w tym: prof. Mariusz Bidziński (kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej NIO-PIB, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej i Członek Zarządu PTGO), prof. Paweł Blecharz (kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej NIO-PIB w Krakowie) oraz dr n. med. Andrzej Tysarowski (kierownik Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów NIO-PIB).

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu, do którego można dołączyć od godz. 10.00 klikając w link:

https://live.medicalartgroup.pl/8-maja/

Więcej o samym Wydarzeniu przeczytacie Państwo na stronie:

https://ptgo.pl/archiwa/wydarzenie/8-maja-swiatowy-dzien-swiadomosci-raka-jajnika

Wiele publikacji dotyczących raka jajnika znajdziecie Państwo także na stronie czasopisma „Nowotwory Journal of Oncology”. Należą do nich np.: