Szkolenie dla radiologów z Ukrainy w NIO

Przy wsparciu Narodowego Instytutu Onkologii amerykańscy eksperci z UTHealth szkolą w Warszawie klinicystów z Ukrainy

W obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą obecna sytuacja w Ukrainie, wsparcie w zakresie edukacji medycznej jest kluczowe dla poprawy jakości opieki zdrowotnej w państwie objętym wojną. Organizowane w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie warsztaty z zakresu ultrasonografii mięśniowo-szkieletowej oraz leczenia bólu przy wsparciu ultrasonografii, są krokiem w stronę zbudowania fundamentów nowoczesnej diagnostyki w regionach, gdzie dostęp do takich technologii i szkoleń jest ograniczony. Warsztaty prowadzą specjaliści z Uniwersytetu Teksańskiego w Houston a ich głównym celem jest przygotowanie ukraińskich lekarzy do efektywnego stosowania ultrasonografii, co znacząco wpłynie na możliwości opieki nad pacjentami w Ukrainie. 

Uczestniczący w dwudniowym szkoleniu ukraińscy lekarze, po zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności, będą mogli przekazywać ją dalej, budując wykwalifikowaną kadrę specjalistów w Ukrainie – To wsparcie ma długofalowe znaczenie, ponieważ dzięki międzynarodowej współpracy możliwe będzie rozwinięcie lokalnych kompetencji w zakresie zaawansowanej diagnostyki obrazowej, co z kolei przyczyni się do poprawy dostępu do nowoczesnych metod leczenia na obszarach dotkniętych konfliktem zbrojnym – mówi dr hab. n. med. Tomasz Lorenc kierujący w NIO-PIB Zakładem Radiologii I, którego zespół wspiera wydarzenie. 

Do Warszawy przyjechała między innymi dr Kateryna Babii, rezydentka neurologii ze Szpitala św. Mattalimona we Lwowie, która na co dzień pracuje z rannymi żołnierzami – Możliwość szkolenia się w Narodowym Instytucie Onkologii pod okiem specjalistów z jednego z najbardziej znanych uniwersytetów na świecie, to dla mnie ogromna szansa. Jako rezydentka nie mam środków na własny sprzęt ultrasonograficzny czy na drogie kursy, więc to jest dla mnie wielka szansa. 

Rezydentka podkreśla, że na co dzień może uczyć się praktyki w swoim szpitalu, jednak aby móc pracować samodzielnie niezbędna jest podstawowa wiedza. Ten kurs to pierwszy krok w kierunku rozwijania tej praktyki na naszym oddziale neurologii. Pracuję na oddziale chirurgicznym. W naszej jednostce leczymy wielu żołnierzy z ciężkimi urazami kończyn górnych i dolnych, a także inne osoby cierpiące na przewlekły ból. Jedyną skuteczną metodą pomocy takim pacjentom są blokady regionalne pod kontrolą ultrasonografii, bo długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych nie jest zdrowe. Właśnie dlatego przyjechałam tutaj. W naszym szpitalu brakuje lekarzy z taką specjalizacją i chcę być częścią zespołu, który naprawdę pomaga pacjentom. Dr Babii podkreśla, że fakt rozpoczęcia pracy niedługo po wybuchu wojny nie zmienił jej pasji do medycyny – To moje powołanie, nie mam żadnych oporów czy wątpliwości. Codziennie mam do czynienia z pacjentami, którzy potrzebują pomocy, i nie mogłabym z tego zrezygnować.

Amerykanie szkolą w Warszawie klinicystów z Ukrainy przy wsparciu Narodowego Instytutu Onkologii. 

Warsztaty, które odbywają się 7 i 8 listopada w Warszawie, w sali konferencyjnej Hotelu Szkoleniowego Narodowego Instytutu Onkologii, są wynikiem wspólnych działań polskich, amerykańskich i ukraińskich specjalistów. 

Rolę głównego koordynatora strony ukraińskiej, pełni dr Stan Kravchuck, przewodniczący Ukraińskiego Stowarzyszenia POCUS, dbając o to, aby szkolenie spełniało najwyższe standardy medyczne i odpowiadało na realne potrzeby uczestników. Ze strony amerykańskiej, w szkoleniu biorą udział wybitni lekarze z UTHealth Houston – dr Ajai Sambasivan, specjalista w zakresie rehabilitacji oraz ultrasonografii mięśniowo-szkieletowej oraz dr Grant H. Chen, anestezjolog specjalizujący się w leczeniu bólu pod kontrolą ultrasonografu. Obaj lekarze to doświadczeni wykładowcy, którzy dzięki grantowi edukacyjnemu mogą realizować swoje misje szkoleniowe, wspierając medycznie i edukacyjnie kraj w potrzebie.

Grant, który otrzymaliśmy z Uniwersytetu Teksańskiego w Houston, pozwolił nam być tutaj i wykorzystać nasze umiejętności, aby wspierać lekarzy pracujących w wyjątkowo trudnych warunkach, często w szpitalach na pierwszej linii frontu. To dla mnie misja i wielka satysfakcja móc pomagać ludziom w potrzebie.- mówi dr Ajay Simbasivan.Dr Grant Chen dodaje – Właśnie po to zostałem lekarzem — aby robić dobre rzeczy dla ludzi na całym świecie. Satysfakcja, jaką daje mi możliwość pomocy nie tylko w moim kraju, ale także za granicą, jest ogromna.

NIO oferuje bezpieczną przestrzeń dla szkoleń lekarzom z Ukrainy

Warsztaty zostały przeniesione do Polski, ponieważ Uniwersytet Teksaski w Houston, ze względu na restrykcje, nie pozwala na organizowanie szkoleń na terenie Ukrainy. Konflikt w regionie wymusił znalezienie nowego miejsca, gdzie mogliby spotkać się amerykańscy wykładowcy i ukraińscy klinicyści. Polska która wielokrotnie wykazywała się solidarnością z Ukrainą, także w obszarze medycznym, okazała się najlepszym wyborem, oferując możliwość realizacji projektu w bezpiecznych warunkach, ponownie stanowiąc symbol międzynarodowej solidarności z Ukrainą – Znalezienie miejsca na szkolenie poza Ukrainą, wcale nie było proste. Muszę tu podkreślić, że bez wsparcia Narodowego Instytutu Onkologii prawdopodobnie nie udałoby się nam zrealizować projektu. Wielu lekarzy, zwłaszcza mężczyzn, nie dostało wiz, które umożliwiłyby im wyjazd z kraju na szkolenie zatem szkolimy niewielką grupę, uważam jednak, że liczba nie ma tu znaczenia najważniejsze jest to z czym do swojego kraju wrócą ci, którzy mieli szansę uczestniczyć w wydarzeniu – wyjaśnia dr Simbasivan.

Wsparcie techniczne i organizacyjne – kluczowe elementy przygotowań

Za organizację warsztatów po stronie polskiej odpowiadają dr Cezary Gołąbek oraz dr Irmina Morawska, rezydenci radiologii Narodowego Instytutu Onkologii. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym projekcie i wspierać lekarzy z Ukrainy. Uważam, że szkolenie z ultrasonografii i leczenia bólu, które tu realizujemy, jest szczególnie przydatne w warunkach wojennych, gdzie potrzeba wsparcia jest ogromna — podkreśla Dr Gołąbek, który jest na czwartym roku specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej w NIO-PIB. Doktor Irmina Morawska, rezydentka trzeciego roku tej samej specjalizacji dodaje – Możliwość współpracy z lekarzami przybywającymi prosto z linii frontu to dla mnie wielkie wyróżnienie. Ci ludzie codziennie narażają swoje życie, by pomagać innym. Cieszę się, że możemy zapewnić im bezpieczne warunki do rozwoju, nauki nowych umiejętności i nawiązywania relacji, także z międzynarodowymi specjalistami.

Dzięki współpracy z firmą MIRO, która bezpłatnie udostępniła sprzęt, uczestnicy warsztatów mogli korzystać z najnowocześniejszych aparatów ultrasonograficznych wyposażonych w specjalistyczne głowice konweksowe i liniowe. Lekarze szkolą się na fantomach, ale nie można pominąć faktu, że swoją gotowość do wsparcia projektu wyrazili także studenci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy na czas szkolenia stali się pacjentami — to dla nas bardzo cenne doświadczenie, podkreślają.  

Międzynarodowe wsparcie w diagnostyce ultrasonograficznej dla ukraińskich lekarzy to ważny krok w rozwoju opieki zdrowotnej w regionie.