Kongres Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO, American Society of Clinical Oncology) to jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych onkologii. To właśnie podczas tego corocznego spotkania w Chicago naukowcy i klinicyści z całego świata prezentują przełomowe wyniki badań, wyznaczają kierunki rozwoju nowoczesnej onkologii i dzielą się najnowszą wiedzą, która może zmienić codzienną praktykę kliniczną.
Od wielu lat Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB) jest obecny podczas ASCO jako aktywny uczestnik międzynarodowego dyskursu naukowego. Nie inaczej było również w tym roku. Specjaliści Instytutu z ośrodków w Warszawie, Krakowie i Gliwicach zaznaczyli swój udział w tym prestiżowym wydarzeniu jako autorzy lub współautorzy wielu prac naukowych.
Na szczególne podkreślenie zasługuje wystąpienie prof. Iwony Ługowskiej, która w sesji ustnej ‘Gastrointestinal Cancer—Colorectal and Anal: Advanced Disease’ przedstawiła wyniki badania klinicznego I fazy KANDLELIT-001, dotyczącego inhibitora KRAS G12C (MK-1084) w leczeniu zaawansowanego raka jelita grubego z mutacją KRAS G12C.
To wyjątkowo nobilitujące móc reprezentować Polskę na tak prestiżowym forum, w szczególności przedstawić wyniki badania I fazy w imieniu międzynarodowego, wieloośrodkowego zespołu badawczego. Udział w tym projekcie oraz możliwość przedstawienia danych jako wystąpienie ustne na ASCO 2025 to dowód, że polska nauka ma istotny głos w rozwoju innowacyjnych terapii przeciwnowotworowychpowiedziała prof. Iwona Ługowska.
Prof. Ługowska była jedyną Polką i przedstawicielką Narodowego Instytutu Onkologii, która miała możliwość przedstawienia wyników pracy badawczej w formie prezentacji ustnej podczas tego prestiżowego wydarzenia.
Udział innych badaczy z Narodowego Instytutu Onkologii również zasługuje na uznanie. Prof. Piotr Rutkowski przedstawił wyniki badania klinicznego z udziałem chorych na czerniaki, prowadzonego m.in. w NIO-PIB, dotyczącego zastosowania immunoterapii – jednej z najdynamiczniej rozwijających się i najbardziej obiecujących metod leczenia nowotworów skóry. Prof. Lucjan Wyrwicz zaprezentował wyniki dotyczące nowego sposobu leczenia okołooperacyjnego u chorych na raka żołądka, prof. Tomasz Rutkowski – pracę na temat immunoterapii jako leczenia konsolidującego u pacjentów z nowotworami regionu głowy i szyi poddawanych pooperacyjnej radiochemioterapii, a prof. Zbigniew Nowecki – badanie na temat hormonoterapii u chorych na raka piersi.
W ramach tegorocznego ASCO odbyło się również posiedzenie Komitetu ds. Międzynarodowych ASCO (ASCO International Affairs Committee), podczas którego prof. Piotr Rutkowski został jednogłośnie wybrany przewodniczącym-elektem (Chair-Elect) tej grupy. To prestiżowe wyróżnienie potwierdza silną pozycję i zaufanie wobec polskiej onkologii na forum międzynarodowym.
Wybór na przewodniczącego-elekta Komitetu ds. Międzynarodowych ASCO to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale też zobowiązanie. Naszą wspólną misją – niezależnie od kraju pochodzenia – jest budowanie sieci współpracy, która pozwoli rozwijać najbardziej innowacyjne strategie leczenia nowotworów. To również zobowiązanie do reprezentowania interesów pacjentów z regionów, gdzie dostęp do nowoczesnych terapii jest nadal ograniczony. Wierzę, że wiedza nie zna granic, a wymiana doświadczeń może realnie przełożyć się na lepsze wyniki leczenia i większą dostępność terapii na całym świeciemówi prof. Rutkowski.
Tegorocznemu ASCO 2025 towarzyszyło także spotkanie pt. „From Global Declarations to Practical Delivery”, zorganizowane przez International Cancer Patients Coalition (ICPC). Jedną z prelegentek była prof. Iwona Ługowska, która w ramach sesji „Beyond Breast Cancer – Universal HER2 Testing Standards” zaprezentowała doświadczenia wynikające m.in. z prowadzonego w Narodowym Instytucie Onkologii badania DESTINY-PanTumor02, podkreślając konieczność standaryzacji testowania HER2 również w innych nowotworach litych oraz wpływ tego procesu na skuteczność leczenia celowanego.
Choć Kongres ASCO formalnie kończy się po kilku dniach intensywnych prezentacji, to jego znaczenie wykracza daleko poza ten krótki czas. Doniesienia prezentowane w Chicago często kształtują standardy opieki onkologicznej na najbliższe lata. Eksperci dzielą się nową wiedzą w środowisku naukowym i klinicznym, wdrażają najnowsze rekomendacje w praktyce szpitalnej, prowadzą szkolenia i wykłady – ale równie ważne jest ich zaangażowanie w edukację pacjentów i opinii publicznej.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania komentarza prof. Macieja Krzakowskiego, kierownika Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej oraz Krajowego Konsultanta w dziedzinie onkologii klinicznej, który podsumowuje najważniejsze, jego zdaniem, doniesienia tegorocznego Kongresu ASCO. To nie tylko okazja do poznania najnowszych trendów w onkologii, ale również inspiracja do dalszego rozwoju – zarówno w sferze klinicznej, jak i naukowej.
Link do wypowiedzi: https://www.youtube.com/watch?v=Z6fbJZ1hjk0