Z ogromną satysfakcją informujemy, że dobiegł końca niezwykle ważny europejski projekt eCAN Joint Action, którego Narodowy Instytut Onkologii miał zaszczyt być częścią. Jego celem było wspieranie integracji telemedycyny w diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu pacjentów onkologicznych. Projekt, realizowany w ramach programu EU4Health, to odpowiedź na rosnącą potrzebę innowacyjnych rozwiązań cyfrowych w obszarze walki z rakiem.
Do głównych założeń projektowych eCAN należy zaliczyć integrację narzędzi cyfrowych w opiece onkologicznej, w tym telekonsultacji i telerehabilitacji, poprawę jakości opieki zdrowotnej przez cyfryzację i automatyzację procesów medycznych, zmniejszenie nierówności w dostępie do leczenia w różnych regionach Unii Europejskiej, w tym na obszarach wiejskich czy wspieranie wymiany danych medycznych między krajami UE przy zachowaniu najwyższych standardów ochrony danych.
Co udało się wypracować?
- Opracowano rekomendacje dla polityk zdrowotnych i praktyk medycznych, mających na celu lepszą integrację telemedycyny w opiece onkologicznej,
- Stworzono narzędzia, które umożliwiają lepsze zarządzanie danymi pacjentów, poprawiając jakość i efektywność leczenia,
- Podjęto współpracę międzynarodową, która umożliwiła wymianę najlepszych praktyk i innowacyjnych rozwiązań w onkologii.
Za realizację jednego z pakietów zadań w projekcie, z ramienia Narodowego Instytutu Onkologii, prowadziła prof. Magdalena Rosińska. Koncentrował się on na ewaluacji narzędzi telemedycznych wspierających leczenie pacjentów onkologicznych.
To jeszcze nie koniec!
W tym samym tygodniu, w którym zamknęliśmy i podsumowaliśmy sukces projektu eCAN, otrzymaliśmy informację o przyznaniu przez Komisję Europejską grantu na jego kontynuację – eCANplus! Nowa faza projektu oznacza rozwój prac nad wdrożeniem telemedycyny, także w obszarze edukacji personelu medycznego, poprawy interoperacyjności narzędzi cyfrowych i dalszej integracji rozwiązań telemedycznych w systemach ochrony zdrowia w krajach UE. Celem eCANplus jest także podejmowanie działań na rzecz zmniejszania nierówności w dostępie do opieki onkologicznej.
Zakończenie projektu eCAN to krok w stronę przyszłości onkologii, opierającej się na innowacyjnych rozwiązaniach cyfrowych, które mają na celu poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych i budowanie równości w dostępie do nowoczesnej opieki zdrowotnej w Europie. Cieszymy się, że NIO-PIB jest jego częścią.