Szanowne Panie!
Międzynarodowy Dzień Kobiet to szczególne święto. Okazja do celebracji osiągnięć i docenienia ich roli w naszym życiu. Wszystkim Paniom, w szczególności Pacjentkom i Koleżankom z NIO-PIB, składamy życzenia zdrowia, realizacji marzeń i wielu powodów do radości. Niech każdy Wasz dzień będzie wyjątkowy, bo wyjątkowe jesteście WY!
Ten dzień, jak każdy inny, to doskonała okazja aby podarować sobie samej najcenniejszy prezent – troskę o własne zdrowie!
Centrum Profilaktyki Nowotworów NIO-PIB jest wiodącym ośrodkiem zajmującym się profilaktyką wtórną nowotworów w Polsce. Oferuje Programy profilaktyczne dedykowane Paniom. Należą do nich:
- Program profilaktyki raka piersi,
- Program profilaktyki raka szyjki macicy.
Poradnia profilaktyki chorób piersi realizuje Program profilaktyki raka piersi, który jest finansowany przez NFZ. Adresowany jest do kobiet w wieku 45-74 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach. Pacjentki w przedziale wiekowym pomiędzy 45- 74 r.ż. zgłaszają się, bez skierowania, na profilaktyczne badanie mammograficzne przesiewowe jeżeli minął 2-letni okres od poprzedniego badania.
Zapisy prowadzone są zarówno osobiście w rejestracji, jak i telefonicznie pod numerami telefonu: 22-546-22-10, 22-546-32-88; 604 513 333, codziennie od poniedziałku do soboty wg poniższego harmonogramu:
poniedziałki, wtorki 07:30 – 18:00 // środy, czwartki, piątki 07:30 – 15:05 // soboty 9:00 – 14:00
Poradnia profilaktyki raka szyjki macicy zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń dolnego odcinka żeńskiego narządu płciowego (szyjka macicy, pochwa, srom) ze szczególnym uwzględnieniem stanów przedrakowych (zmian śródnabłonkowych) szyjki macicy. Realizuje zarówno etap podstawowy (pobranie rozmazu cytologicznego w ramach przesiewowych badań profilaktycznych), jak i etap pogłębiony Programu profilaktyki raka szyjki macicy (kolposkopia, biopsja). W poradni prowadzone jest także zabiegowe leczenie zmian chorobowych szyjki macicy, pochwy i sromu.
Pobranie rozmazu cytologicznego w ramach badań profilaktycznych dedykowane jest pacjentkom w wieku 25-64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w Programie profilaktyki. Zapisy prowadzone są zarówno osobiście w rejestracji, jak i telefonicznie pod numerami telefonu: (22) 546 25 87, 546 25 77, codziennie od poniedziałku do soboty wg poniższego harmonogramu:
poniedziałki, wtorki 07:30 – 18:00 // środy, czwartki, piątki 07:30 – 15:05 // soboty 9:00 – 14:00
Pełna informacja dotycząca prowadzonych przez CPN Programów profilaktycznych dostępna jest na naszej stronie:
Przypominamy także o wykonywaniu samobadania piersi. Należy robić to regularnie, dzięki czemu możliwe jest wyczucie ewentualnych różnic między badaniami. Wykonuj je zawsze w tym samym czasie, najlepiej od 3 do 5 dni po miesiączce.
Jeśli podczas samobadania zauważysz coś niepokojącego (zmiany skórne, zmianę kształtu piersi, wgłębienie w piersi, nabrzmiałe żyły, wyczujesz guzek lub wystąpi wyciek z brodawki) niezwłocznie umów się na wizytę do lekarza – nie czekaj.
Należy pamiętać, że badamy się nie po to, aby coś znaleźć, ale aby potwierdzić, że wszystko jest w porządku.
Pobierz instrukcję samobadania piersi
Wśród dostępnych na rynku badań profilaktycznych znajduje się także USG – dedykowane głownie Paniom do 40 r.ż.
Pięknego dnia!